Zašto su mi usne otečene?
Otečene usne se javljaju zbog upale ili nakupljanja tečnosti u tkivu ispod usana. Mnogo stvari može izazvati otok usne, od neznatnih problema sa kožom do jakih alergijskih reakcija.
Ovde ćemo opisati potencijalne uzroke i dodatne simptome, kako skinuti otok sa usne i kada je potrebno potražiti lekarsku pomoć u slučaju otekle usne.
Počećemo prvo od najteže situacije, ali ne paničite ovo se događa samo u retkim slučajevima!
Anafilaktički šok je teška alergijska reakcija koja izaziva otečene usne. Gotovo svaka alergija može izazvati anafilaktički šok i on se javlja u roku od par minuta pa do pola sata nakon kontakta sa alergenom. Anafilaktički šok se tako zove jer izaziva takvu rekaciju imunog sistema da organizam upada u šok.
Ostali simptomi su:
- sniženi krvni pritisak
- suženje disajnih puteva
- otečen jezik i ždrelo
- nesvestica
- slab i ubrzan puls
Anafilaksa zahteva hitan tretman injekcijom epinefrina. Ako ste alergični na nešto, pitajte lekara da vam prepiše injekcije koje možete da nosite sa sobom. Objasnite članovima porodice i prijateljima kako da prepoznaju simptome anafilakse i šta da rade u tom slučaju.
U većini slučajeva, samo otečene usne ne zahtevaju nikakav tretman, ali je najbolje da se obratite svom lekaru kako biste bili sigurni da nije reč o šoku.
Alergije
Alergija je zapravo reakcija na određene supstance. Kada dođete u dodir sa supstancom na koju ste alergični, telo počinje da luči supstancu po imenu histamin. Oslobađanje histamina dovodi do pojave klasičnih simptoma alergije: kijanja, svraba, osipa i upale. Ovakva upala može izazvati otečene usne. Postoji više vrsta alergija, i gotovo svaka može izazvati oticanje usana.
Environmentalne alergije
Alergijske reakcije se mogu javiti na supstance iz našeg okruženja. Ove alergene često ne možemo potpuno izbeći: polen, grinje, prašinu, dlake kućnih ljubimaca.
Simptomi ovakvih alergija su:
- oticanje u različitim delovima tela
- problemi sa disanjem i “šištanje”
- koprivnjača (osip)
- ekcem
- kijanje
- zapušen nos
Ove alergije se mogu donekle ublažiti. Pre svega, potrebno je uraditi testove krvi i testove na koži kako bi se utvrdilo koji je alergen u pitanju. U zavisnosti od rezultata, lekar će vam preporučiti adekvatne antihistaminike. Ako je alergija jaka, možda će vam biti potrebne injekcije.
Alergije na hranu
Alergije na hranu su čest uzrok oticanja usana. Oko 4 odsto odraslih i 6 odsto dece je alergično na neku namirnicu. Oticanje usana počinje gotovo odmah nakon dodira sa takvim alergenom. Mnoge namirnice mogu izazvati alergije, a najčešći alergeni su jaja, orašasto voće, mleko i plodovi mora.
Alergije na hranu izazivaju i sledeće simptome:
- oticanje lica
- oticanje jezika
- vrtoglavicu
- probleme sa gutanjem
- mučninu
- povraćanje
- kašalj
- “šištanje” prilikom disanja
Jedini način da sprečite ovakve alergije jeste da ne jedete namirnice na koje ste alergični. Ako vam usne oteknu nakon obroka, vodite dnevnik ishrane i zapisujte simptome koji se javljaju. To će vam pomoći da utvrdite šta vam izaziva alergiju.
Ostale alergije
Ujed insekata takođe može izazvati otečene usne. Ako ste alergični na ujed pčele, nakon ujeda se mogu pojaviti simptomi alergije, uključujući i otečene usne. Brzodelujući lekovi protiv alergija mogu ublažiti otoke i svrab nakon uboda.
I alegije na lekove mogu izazvati oticanje usta. Lek koji najčešće izaziva alergiju je penicilin. Oko deset procenata ljudi je alergično na ovaj antibiotik. Drugi lekovi koji često izazivaju alergije su antibiotici, nesteroidni antiinflamatorni lekovi i antikonvulzanti. Neke osobe koje se podvrgavaju hemioterapiji su alergične na ove lekove.
Ostali simptomi alergija na lekove su:
- osip na koži
- koprivnjača
- “šištanje” prilikom disanja
- oticanje po celom telu
- povraćanje
- vrtoglavica
Slično kao i sa alergijama na hranu, najbolje je da izbegavate lekove na koje ste alergični.
Angioedem
Angioedem je kratkoročni problem koji izaziva otoke dubokih potkožnih tkiva. Može se javiti zbog alergija, nealergijskih reakcija na lekove i nekih naslednih oboljenja. Oticanje se može javiti u bilo kom delu tela, ali se najčešće javlja u usnama i očima.
Ostali simptomi angioedema su:
- svrab
- bol
- koprivnjača
Simptomi angioedema obično traju između 24 i 48 sati. Leči se antihistaminicima, kortikosteroidima i injekcijama epinefrina. Lekar će odrediti koji je najbolji lek za vas u zavisnosti od uzroka i težine angioedema. Antihistaminici su najbolji za lečenje angioedema izazvanih alergijom. Nealergijski i nasledni angioedem najbolje reaguju na kortikosteroide.
Kako skinuti otok sa usne ?
Kockice leda
Šta vam je potrebno?
- jedna ili dve kockice leda
- čista tkanina
Šta treba da uradite?
- Umotajte led u tkaninu i stavite oblogu na otečeno mesto. Držite je tu desetak minuta.
- Napravite pauzu od deset minuta i ponovite postupak.
Koliko često ovo treba raditi?
Ponovite postupak nakon nekoliko sati ako otok nije spao.
Zašto je ovo efikasno?
Ledene obloge su najbolji način da umirite otečene usne. Led smanjuje dotok krvi na problematično mesto i tako edem nestaje.
Pažnja!Nemojte stavljati led direktno na kožu, jer tako možete izazvati promrzline i oštećenje kože.
Topla voda
Šta vam je potrebno?
- topla voda
- čista tkanina
Šta treba da uradite?
- Potopite tkaninu u toplu vodu. Iscedite suvišnu vodu.
- Stavite na usne kao oblogu, i držite oko deset minuta.
Koliko često ovo treba raditi?
Po potrebi, ponavljajte postupak na svakih sat vremena.
Zašto je ovo efikasno?
I tople obloge su efikasan način da zacelite otečene usne. One podstiču cirkulaciju i tako ublažavaju otok. Toble obloge umiruju bolove koji se mogu javiti uz otok.
Kokosovo ulje
Šta vam je potrebno? Kokosovo ulje
Šta treba da uradite?
- Umasirajte malo kokosovog ulja na natečene usne.
- Nemojte ispirati.
Koliko često ovo treba raditi?
Ponavljajte postupak na svakih par sati dok otok ne spadne.
Zašto je ovo efikasno?
Organsko kokosovo ulje je najbolji moguć lek za svaki problem sa kožom. Ono ima antimikrobna svojstva, uništava sve štetne bakterije, gljivice i viruse i apsorbuje nečistoće iz kože. Odlično omekšava kožu i hrani je.