SUVE I ISPUCALE USNE se obično javljaju tokom zime, ali mogu da predstavljaju problem i u bilo koje doba godine. Veoma je važno da odaberete pravi lek za suve usne da bi one zacelile, ali i da se pozabavite simptomima. Dobro zapamtite – zdravlje počinje iznutra.
U ovom članku ćemo se baviti uzrocima koji izazivaju pucanje usana i načinima da ih iscelite.
10 uzroka ispucalih usana i kako da negujete i iscelite usne
Izlaganje nepovoljnim vremenskim uslovima
Koža usana je tanka i osetljiva, pa zato suvi zimski vazduh i izlaganje sunčevoj svetlosti mogu lako da dovedu do njenog oštećenja. Nanesite neki zaštitni balzam za usne i dodajte šal ili masku za lice, ukoliko nameravate duže da boravite napolju. Kada ste u kući, koristite ovlaživač vazduha da biste povećali nivo vlažnosti vazduha u prostoriji.
Dehidracija
Mnogi od nas ne piju dovoljno vode. Takođe ne jedemo ni dovoljno svežeg povrća i voća, koje sadrži dosta tečnosti. Pijte što više tečnosti, ali ne preterujte sa alkoholnim pićima i kafom, koji dovode do još veće dehidracije organizma. Zdrave čorbe i supe su odlične za hidrataciju organizma (a supe od kostiju sadrže i kolagen koji je odličan za kožu i nokte). Neka povrće bude veći deo vašeg obroka. Flašicu sa vodom vek držite pri ruci. Ako vam je potreban dodatni podsticaj da biste pili vodu, pokušajte da koristite boce koje imaju ugrađeni infuzer za aromatizaciju vode voćnim ukusom.
Oblizivanje usana
Imate suve i ispucale usne i mislite da će vam oblizivanje pomoći?Avaj, oblizivanje usana donosi samo kratkoročno olakšanje. Iste one hemikalije iz pljuvačke koje pokreću varenje, nagrišće i kožu usana ukoliko se previše oblizujete. Ovde nema čarobnog štapića koji će učiniti da to više ne radite – jednostavno morate sami da prestanete! Uvek kada osetite potrebu da ovlažite usne oblizivanjem, posegnite za nekim balzamom za usne.
Nedostatak vitamina i ispucale usne
Da nedostatak vitamina može da bude uzrok za ispucale usne! Nizak nivo gvožđa, cinka i vitamina B kompleksa, može da izazove sušenje i pucanje uglova usana. Da bi sprečili nedostatak vitamina pokušajte da prilagodite ishranu. Na primer, dodajte crveno meso, suvi pasulj (beli pasulj), tamno zelenolisno povrće zbog gvožđa i školjke, govedinu, spanać, seme bundeve zbog cinka. Folat (vitamin B9) uglavnom se nalazi u namirnicama biljnog porekla, na primer, voću, povrću, integralnim žitaricama i pasulju. Vitamina B6 ima u pasulju, živinskom mesu, ribi i nekom voću i povrću.Ispucale usne na rubovima ćete uspešno sprečiti ako unosite vitamin B12.Ovaj vitamin najčešće se nalazi u namirnicama životinjskog porekla, kao što su meso, riba, živinsko meso, jaja i mlečni proizvodi.
Disanje na usta
Dizajnirani smo tako da dišemo kroz nos. Spavanje širom otvorenih usta ne samo da će dovesti do toga da balavite po jastuku, već će i isušiti vaše usne. Možda ste uočili kada vam je nos zapušen, pa ste primorani da dišete na usta, da usne počinju da pucaju. To nije slučajnost.Ako imate ispucale usne trudite se što više da usta držite zatvorenima i da dišete kroz nos, ako je to moguće.
Nedovoljna zastupljenost zdravih masti u ishrani
Vaš organizam proizvodi sebum (loj), prirodni lubrikant, a za to su mu potrebne masne kiseline. Nedovoljno dobrih masti u ishrani = nedovoljno podmazana koža i ispucala usta. Rešenje – ne strahujte od masnoća! Uživajte u kokosovom i maslinovom ulju dobrog kvaliteta, orasima, srednjelančanim masnim kiselinama (ima ih u kokosovom i palminom ulju), organskom mlečnom buteru i drugim masnoćama sa velikom nutritivnom gustinom (masti koje u malom broju kalorija imaju visok sadržaj hranljivih materija). Ne koristite više biljnih ulja! Većina komercijalnih biljnih ulja sačinjena je od mešavine soje, kukuruza i uljane repice, koji su prepuni omega 6 masnih kiselina. (Većina nas u ishrani ima i previše omega 6 masnih kiselina.)
Suplementi i lekovi
Prekomeran unos vitamina A (>10.000 jedinica dnevno) može da dovede do suve kože i ispucalih usana. Lekovi za tretman akni, kao što je izotretinoin, mogu da izazovu pucanje usana. I neki lekovi protiv povišenog krvnog pritiska i mučnine mogu da isuše kožu i usne. Ukoliko uzimate lekove koje vam je prepisao lekar, proverite spisak neželjenih dejstava. Ako su vam usne ozbiljno ispucale, porazgovarajte sa lekarom o tome da vam pronađe neku zamenu za lek koji uzimate. Pažnja: Nikada nemojte da prestajete da uzimate neophodne lekove pre nego što se posavetujete sa lekarom.
Reakcija na preparate za usne i pastu za zube
Brojni ispunjivači (fileri) za usne „ispunjavaju“ ih tako što dovode do iritacije usana – to baš i nije sjajno rešenje za osetljivu kožu. Neke paste za zube i preparati za usne mogu da sadrže sastojke koji dovode do iritacije kod osetljivih osoba. Izbegavajte ispunjivače i probajte da koristite prirodna sredstva za pranje zuba, kao što su paste i gelovi koji ne sadrže fluor i druge hemikalije koje izazivaju iritaciju (na primer one koje su na bazi nima). Balzami za usne sa ukusom mentola ili citrusa mogu da budu problematični, ali i oni koji sadrže previše voska koji prekriva površinu usana i veoma malo utiče na njihovo omekšavanje i isceljenje. Koristite balzam za usne koji sadrži prirodne sastojke ili ga napravite sami od umirujućih prirodnih sastojaka.
Nadražaj od hrane
Citrusno voće i druge kisele, slane ili ljute namirnice, kao i one koje su tvrde ili isušene, mogu da iritiraju kožu usana. Pažljivo jedite, izbegavajte kontakt problematične hrane i regije usana, ili jednostavno izbegavajte takve namirnice dok su vam usne ispucale ili se ljušte.
Bolesti
Mada je to nešto ređi uzrok, neke bolesti mogu da izazovu suvoću i pucanje usana i uglova usta. U takve bolesti spadaju, ali ih ima još, prenamnožavanje kandide, Kavasakijeva bolest, impetigo ili infekcija virusom herpesa. Ako vas ispucale usne bole, ili su praćene pukotinama u uglovima usta ili ranicama na usnama, zatražite pomoć lekara.
Jako ispucale usne kod dece
Kod odraslih osoba, potpuno je normalno da se ispucale usne javljaju tokom hladnog, suvog vremena, obično zimi. I dok nama to nije ništa strašno, za decu, ispucale usne mogu biti ozbiljniji problem. Deca imaju ispucale usne iz istih razloga kao i odrasli, ali kod neke dece se dešava da im puca i koža oko gornje i donje usne. Ovo je mnogo ozbiljnije i naziva se usni dermatitis, a oporavak može trajati mesecima.
Deca sa ovom vrstom dermatitisa obično imaju crvene, suve, ispucale delove kože iznad usana, po ivici usana i koži oko usana. Koža u nekim slučajevima može biti toliko suva da puca i krvari. Ponekad, kod dece u isto vreme pored dermatitisa, postoji i ekcem na nekom drugom delu tela. Dermatitis je izazvan pljuvačkom koja iritira kožu i obično počinje tako što dete oblizuje usne, kako bi ostale vlažne. A kada dermatitis zahvati kožu, dete će nastaviti da liže usne kako bi se rešilo svraba, čime se problem samo pogoršava.
Saveti prirodni lekovi za negu ispucalih usana
Odaberite isceljujući balzam ili mast za usne
Potražite prirodne sastojke poput kokosovog ili bademovog ulja. Vitamin E i drugi antioksidanti štite i neguju kožu. Mažite usne preko noći, ili po potrebi, kako bi bile vlažne i zaštićene.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje je prirodno hidrantno sredstvo koje leči suve, ispucale usne izazvane hladnim vremenom ili jakim vetrom. Kokosovo ulje ima lekovita svojstva i dobro je za zdravlje kože, uključujući i usne. Zbog masnih kiselina koje se nalaze u njemu, kokosovo ulje se lako upija. Osim što hidrira, kokosovo ulje i omekšava kožu. Pored toga, ono omogućava lakšu absorbciju vitamina, uključujući i vitamin E koji se rastvara u mastima, i deluje kao antioksidant koji smanjuje štetu koju nanose slobodni radikali.
Istraživanja koja su rađena na temu kokosovog ulja idu u prilog tvrdnjama da je kokos zdrava namirnica. Kokosovo ulje se sastoji od retke vrste masti. većina životinjskih i biljnih masti sastoji se od masnih kiselina dugog lanca. Kokosovo ulje se sastoji od masnih kiselina srenjeg lanca, koje naš organizam metaboliše na drugačiji način, tj. ne povećava holesterol u krvi. Ono čak, smanjuje holesterol u tkivima organa poput jetre, čime se značajno smanjuje nivo holesterola.
Kako se koristi:
- Uzmite malo kokosovog ulja i razmažite po suvim usnama
- Ponavljajte ovaj postupak nekoliko puta dnevno, kako bi usne bile stalno vlažne
- Isti efekat dobićete i ako budete koristili maslinovo ulje
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje prirodno podmazuje i hidrira. Masiranjem maslinovog ulja u kožu suvih usana, pomažete im da se rehidriraju. Maslinovo ulje možete sipati u čašu vode, i piti tokom dana kako biste bili hidrirani i negovani i iznutra.
Med i vazelin
Šta će vam trebati:
- Med
- Vazelin
Šta treba da uradite:
- Namažite sloj meda na usne
- Preko toga, namažite sloj vazelina
- Ostavite na usnama 10-15 minuta
- Obrišite usne uz pomoć vlažne krpe
Koliko često treba da ponavljate
Ponavljajte ovaj postupak jednom dnevno u periodu od nedelju dana, za trajne rezultate.
Zašto ovo deluje
Med ima antibakterijska svojstva i jedan je od najboljih prirodnih agenata za zaceljivanje rana jako će vam pomoći ako imate ispucale usne na rubovima. U isto vreme, med je i hidratantno sredstvo. Vazelin se koristi za omekšavanje i negu kože, kao i prevenciju od sušenja. Vazelin čuva vlagu u koži. Spajanjem ovih sastojaka, dobijamo efektno prirodno sredstvo za ispucale usne.
Kesice zelenog čaja
Ovo je verovatno najbolji prirodni lek za ispucale usne i definitivno jedno od najstarijih rešenja. Mokra kesica zelenoog čaja je jako efektna u hidrataciji suvih usana.
Kako se koristi
Uzmite jednu kesicu zelenog čaja i naslonite na usne na barem 4 minuta. Radite ovo svakog dana, kako biste podigli nivo vlažnosti u usnama.
Sok od limuna
Ovaj prirodni lek će zaustaviti starenje kože i pomoći u negovanju osetljive kože usana, te vam dati meke i glatke usne.
Kako se koristi
- Pomešajte 1 kašikicu pavlake ili mleka sa 3 kapi limunovog soka u činiji
- Stavite činiju u frižider na sat vremena, pa je izvadite
- Namažite smesu na i oko usana pre nego što odete na spavanje
- Radite ovo tri dana zaredom i očekujte najbolje rezultate
Krastavac
U domaće lekove za ispucale usne spada i krastavac koji ih može ponovo učiniti glatkima.
Kako se koristi
- Uzmite krišku krastavca i nežno je utrljajte u suve usne, tako da su pune soka
- Ostavite 15-20 minuta, pa isperite usne vodom
- Ponavljajte ovaj proces nekoliko puta dnevno, da se brzo rešite suvih usana
Šećer
Šećer skida mrtve ćelije sa ispucalih usana i pomaže u očuvanju prirodne mekoće. Šećer pilinguje kožu i čini usne mekima, zbog čega je jedan od najboljih prirodnih rešenja za ispucale usne.
Kako se koristi:
- Uzmite malo šećera i pomešajte ga sa kašikicom maslinovog ulja
- Razmažite i protrljajte usne, pa ostavite da deluje 10 minuta
- Isperite usne mlakom vodom
Izbegavajte pranje usana jakim preparatima za čišćenje kože
Ako koristite topičke preparate za pranje kože lica sa aknama, vodite računa da izbegavate regiju usana. Ovi preparati najčešće isušuju i nadražuju nežnu kožu usana.
Ne čeprkajte! Koristite poseban piling za usne
Koliko god vam to prestavljalo iskušenje, ne čeprkajte po suvoj koži usana koja se ljušti. To se neće dobro završiti. Umesto toga, pronađite neki blagi piling za usne kojim ćete ukloniti mrtvi sloj kože. Najjednostavniji recept je puna kašika šećera (belog, smeđeg, kokosovog – koji god da imate) i dovoljna količina maslinovog ili kokosovog ulja da dobijete meku i razmazivu pastu. Možete da koristite i druga ulja poput bedemovog ili jojobinog, ili da dodate malo cimeta ili vanile da bi ukus bio još bolji. (Samo nemojte da pojedete ovaj ukusni piling!) Utrljajte piling nežno na usne i isperite čistom vodom. Možete da kupite i već pripremljene preparate.
Ne zaboravite da bi trebalo da izbegavate mentol i citruse, jer oni kod nekih osoba još više isušuju usne.
Bolje je sprečiti nego lečiti oštećenu kožu usana
Ako znate da ste skloni pucanju kože usana u određenim okolnostima, posvetite dovoljno vremena zaštiti usana pre nego što koža postane suva i ispucala kao stare novine. Mnogo je lakše, a i bezbolnije da probate neki prirodni lek od ovih koje smo naveli, nego da imate suve i ispucale usne koje mogu i da krvare.