Plikovi i opekotine od sunca: Brzo lečenje uz 11 najboljih melema

opekotine od sunca

OPEKOTINE OD SUNCA se javljaju zbog predugog izlaganja suncu, odnosno UV zracima koji oštećuju kožu. Postoji dosta prirodnih načina za lečenje opekotina i najbolje je da ih isprobate ako vas muči problem sa peckanjem, upalom i bolovima.

Većina lekova kojima ćemo posvetiti veći deo teksta pomaže i u lečenju plikova, koji su česti pratioci ovakvih opekotina.

Da vidimo kako nam ovi prirodni tretmani mogu pomoći za lečenju opekotina i plikova.

opekotine od sunca lecenje


Šta su opekotine od sunca?

Opekotine od sunca su manje-više iste kao i druge vrste opekotina i javljaju se zbog predugog izlaganja UV zracima koji oštećuju kožu.  Neki od najčešćih simptoma opekotina od sunca su crvenilo, osetljiva i topla koža na dodir, a u težim slučajevima i plikovi po koži.

Melanin, tamni pigment koji koži daje boju i tamniji ten, je prirodan odbrambeni mehanizam našeg tela od još većeg oštećenja. Međutim, previše UV zračenja dovodi do opekotina na koži, a one podrazumevaju crvenilo i otok.

Najbolji način da izbegnete ovakve stvari jeste da ih sprečite. Na kraju teksta dajemo neke sugestije vezane za prevenciju ovakvih problema. Međutim, ako ste već dobili opekotine od sunca, isprobajte neki od ovih proverenih metoda ZA LEČENJE – sigurno će vam pomoći.


Kako izlečiti opekotine od sunca

plikovi od sunca

Ako ste dugo bili na suncu i završili crveni kao rak, možda ćete primetiti i plikove. Kako se plikovi leče?Nikako nemojte bušiti plik osim ako je izuzetno bolan, velik ili je iritacija nezibežna. Tečnost u samom pliku održava kožu ispod plika čistom.

Ako su vam se zbog dužeg sunčanja pojavili i plikovi, isprobajte neke od prirodnih recepata kojima ćemo se pozabaviti u nastavku. Većina tih metoda ublažava bolove i upalu koji se javljaju zbog opekotina, ali uspešno leče i plikove nastale zbog sunčanja.

Svi efikasni lekovi za opekotine od sunca bi trebalo da ublažavaju crvenilo, iritaciju, svrab i bol i da hidriraju kožu. Srećom, postoji dosta prirodnih načina za to.


Kiselo mleko i jogurt za opekotine od sunca

jogurt probiotik

Žive kulture koje sadrže kiselo mleko i jogurt kao i i enzimi pomažu našoj koži da zaceli. Kada izgorite od sunca, može vam pomoći da se brže oporavite. Obavezno koristite običan jogurt, ne neki sa ukusima, i proverite da li sadrži probiotike.

Trebaće vam:

  • pola šolje jogurta ili kiselog mleka

Pola šolje običnog jogurta može biti dovoljno za lečenje opekotina na licu, ali slobodno koristite više ako vam treba za veće površine kože. Operite ruke i nanesite hladan jogurt direktno na opekotinu i ostavite da deluje barem 15 minuta. Kada se bol ublaži, nežno isperite hladnom ili mlakom vodom.


Hladan oblog

obloga

Još jedan dobar i oproban metoda za uklanjanje plikova na koži je uz pomoć hladnog obloga. Hladnoća vode će smanjiti plikove i umiriti iziritiranu, oštećenu kožu.

Za lice, koristite krpu koja se natapala u hladnoj vodi i lagano je stavite na plikove od sunca, pazeći da ne budete grubi prema svojoj koži. Kada se krpa ugreje, ponovo je properite hladnom vodom i nastavite sa ponavljanjem na svakih 20 minuta.


Krompir

krompir

Mnogi ljudi se iznenade kada čuju da je i krompir dobar lek za opečenu kožu. Krompir sadrži mnogo vitamina, tanina, flavonoida i alkaloida koji imaju blagotvorno dejstvo na oštećenu kožu.

Isečen, neoljušten sirov krompir se stavlja direktno na problematična mesta i tako izvlači toplotu i ublažava bol.

Kako se koristi?

Dobro operite jedan neoljušten krompir, isecite ga na kriške i stavite na bolna mesta.

Po potrebi, možete napraviti i pastu od krompira. Evo šta treba da uradite:

  • Narendajte malo krompira i izmešajte ga sa medom tako da dobijete pastu.
  • Nežno namažite ovu pastu na bolna mesta i fiksirajte je zavojem i gazom.
  • Ostavite da deluje dva sata.

Soda bikarbona za opekotine od sunca

Soda bikarbana može ublažiti opekotine zbog svoje alkalne prirode. Plus, ima antiseptična svojstva koja će vas osloboditi svraba koji se javlja na izgorelim delovima kože.

Napunite kadu hladnom vodom, dodajte jednu šolju sode bikarbone i dobro mešajte. Potopite se u vodu oko 15 minuta. Nakon što izađete iz kupatila, ostavite da se vaše telo samo osuši. Uradite to jednom dnevno dok se ne oporavite.

Alternativno, izmešajte četiri kašike sode bikarbine sa dovoljno vode da napravite pastu. Nanesite pastu direktno na pogođenu kožu. Ostavite da soda bikarbona deluje 10 minuta, a zatim je isperite mlakom vodom. Koristite sodu bikarbonu jednom ili dva puta dnevno nekoliko dana u zavisnosti od težine vašeg stanja.


 Ovsena kaša

ovsena kasa

Ovsena kaša je ukusan i zdrav doručak, ali može biti i efikasan lek za opekotine od sunca. Ovsena kaša se koristi stotinama godina za umirivanje svraba i upale na koži.

Naučna ispitivanja su potvrdila da ovsena kaša zaista ima lekovita svojstva koja joj se pripisuju kada je reč o lečenju rana i umirivanje iritirane i upaljene kože.

Kako se koristi protiv opekotina?

Ako imate velike opekotine ili su vam veći delovi kože prekriveni plikovima, kupka od ovsene kaše će vam odmah olakšati simptome. Za kupku vam je potrebno dve šolje rolovanog ili mlevenog ovsa i jedna duža, stara čarapa. Evo i kako da napravite kupku.

  • Sipajte ovas u čarapu, zavežite je i stavite ispod slavine.
  • Pustite vodu tako da ide direktno na čarapu sa ovsem i napunite kadu. Povremeno pritisnite čarapu.
  • Uđite u kadu i stavite ovas na opekotine.
  • Kada se okupate, osušite kožu mekim peškirom.

Zbog ovsa kada može postati klizava, pa zato dobro pazite kada izlazite iz nje.

Za ublažavanje bolova zbog opekotina možete napraviti i pastu od ovsa. Evo šta treba da uradite:

  • Sameljite oko pola šolje običnog ovsa u mlinu.
  • Izmešajte mleveni ovas sa nekoliko kašičica meda i dovoljno mleka da napravite finu pastu.
  • Nežno namažite pastu na opekotine i plikove i ostavite 20 minuta.
  • Isperite hladnom vodom.

Jabukovo sirće

jabukovo sirce

Uzmite organsko, nefiltirirano i nepasterizovano jabukovo sirće, izmešajte ga sa istom količinom vode i namažite ovom mešavinom bolne plikove. Ako imate osetljivu kožu, sipajte više vode u odnosu na jabukovo sirće. Možete ovu mešavinu sipati i u bočicu za sprej i naprskati je direktno na kožu. To će sprečiti infekcije i ublažiti bolove i upalu.

Drugi metod je da ubacite dve šolje jabukovog sirćeta u toplu kupku. Lezite u kupku i ostanite tako najmanje pola sata.


Med

med

Med je jedan od najboljih prirodnih lekova i čini čuda kad je u pitanju izgorela koža na suncu. Med održava kožu zdravom i može se koristiti za lečenje iritirane kože i opekotina od sunca.

Kada se med nanese na opečenu i izranavljenu kožu, on odmah ublažava upalu i deluje antibakterijski. Takođe, med pomaže u bržem zarastanju rana. Jedno naučno ispitivanje je pokazalo da med brže leči ranu nego srebro sulfadiazin. Kreme koje sadrže srebro sulfadiazin se obično preporučuju za lečenje plikova i opekotina od sunca.

Kako se koristi protiv opekotina?

Nanesite med direktno na problematične delove kože kako biste brzo ublažili iritaciju i crvenilo i ubrzali obnavljanje kože.Možete izmešati med sa alojom ako želite još efikasniji tretman. Uradite sledeće:

  • Izmešajte jednu supenu kašiku meda, jednu kašiku gela od aloje i jednu kašiku čistog jogurta.
  • Nanesite mešavinu na opečena mesta i ostavite da deluje najmanje 20 minuta, a onda operite hladnom vodom.

Uvek koristite samo prirodan med.


Kako još možete ublažiti opekotine od sunca?

Kokosovo ulje

kokosovo ulje

Kokosovo ulje se može koristiti za mnoge stvari, a jedna od njih je ublažavanje svraba, upale i bola na koži opečenoj suncem.

Kokosovo ulje je prirodni hidratans koji pomaže oštećenoj koži da povrati elsatičnost, a može ublažiti opekotine od sunca pomoći i u lečenju plikova. Kokosovo ulje deluje antibakterijski i antiupalno, što je odlično za ublažavanje crvenila i plikova.

Jedno ispitivanje vezano za efikasnost kokosovog ulja za lečenje opekotina od sunca je pokazalo da je ovo veoma moćan agens. Takođe, ono povećava efikasnost drugih krema koje se koriste za lečenje ovakvih problema.

Kako se koristi protiv opekotina?

Kokosovo ulje je najbolje namazati direktno na kožu. Ako želite bolji efekat, izmešajte kokosovo ulje sa gelom od aloje.


Tretiranje opekotina pastom od kurkume

kurkuma

Kurkumin, glavni sastojak kurkume, je veoma efikasan za tretiranje opekotina i ublažavanje bolova koji se javljaju zbog opekotina od sunca. Kurkumin ubrzava oporavak kože od plikova.

Mnoga naučna ispitivanja su dokazala da kurkumin uspešno ublažava bol i ubrzava zarastanje rana. Kada se koristi za spoljnu upotrebu, kurkumin je odličan za sprečavanje infekcija i brži oporavak od ranica i opekotina od sunca.

Kako tretirati opekotine pastom od kurkume?

Možete napraviti pastu od kurkume i aloje ili meda. Izmešajte jednake količine kurkume u prahu i gela od aloje ili meda i nežno nanesite na bolne delove kože. Ostavite da deluje pola sata, a zatim operite hladnom vodom. To će vam brže ukloniti crvenilo i bol.


Krastavac

krastavac

Krastavci su još jedan dobar lek za opekotine i plikove od sunca. Krastavac ne samo da hladi opečenu kožu, već ima antioksidantna i antiinflamatorna svojstva koja ga čine odličnim lekom protiv opekotina.

Kako tretirati opekotine krastavcem?

Ohladite jedan krastavac u frižideru, narežite ga na tanke kriške i stavite na opečene delove kože, ili ga potpuno sameljite u procesoru za hranu tako da dobijete kašu. Nanesite kašu ili stavite isečeni krastavac na opekotine i bol će uskoro uminuti.


Aloja

aloe vera

Aloja je jedan od najboljih mogućih prirodnih sastojaka za umirivanje opečene kože i brže uklanjanje plikova. Aloja sadrži mnoštvo supstanci koje je čine izvanrednim hidratansom koji istovremeno leči rane na koži. Aloja ima antiupalna svojstva koja ublažavaju upalu kože.

Na primer, jedno ispitivanje je pokazalo da aloja pomaže u zaustavljanju daljeg oštećenja kože kod opekotina prvog i drugog stepena. Takođe, ona ublažava i upalu i crvenilo.

Drugo istraživanje je pokazalo da gel od aloje značajno ublažava upalu nastalu zbog UV zračenja i u tome je efikasnija nego hidrokortizonski gel sa 1% hidrokortizona. Hidrokortizon koji se često preporučuje za lečenje ovakvih opekotina može imati neprijatne nuspojave.

Kako se rešiti opekotina od sunca pomoću aloje?

Ako imate biljku aloje kod kuće, možete odseći jedan list, iscediti gel i namazati ga direktno na kožu. To će vam odmah rashladiti i hidrirati kožu. Većina ljudi kupuje gelove od čiste aloje i oni su podjednako efikasni. To će vam pomoći da ublažite svrab, upalu i bolove.


Koliko traju opekotine od sunca ?

koliko traju opekotine od sunca

Koliko traju opekotine od sunca zavisi od težine stanja.Crvenilo će obično početi da se pojavljuje oko dva do šest sati nakon izlaganja suncu. Crvenilo će doći do vrhunca nakon oko 24 sata, a potom će se povlačiti narednog dana ili dva. Ako su u pitanju jake opekotine od sunca crvenilo može trajati malo duže.

Koliko dugo boli izgorela koža ?

Izgorela koža obično počinje da boli u roku od šest sati i dostiže maksimum za oko 24 sata. Bol se obično smanjuje nakon 48 sati. Ako su u pitanju jake opekotine i plikovi možete ublažiti bol antiimflamatornim lekovima, kao što su ibuprofen ili aspirin.

Koliko dugo traju plikovi od opekotina ?

Ako su u pitanju jake opekotine plikovi na koži počinju da se pojavljuju između 6 i 24 sata nakon UV zračenja, ali ponekad može da prođe nekoliko dana da se pojave na koži. S obzirom da su plikovi obično znak teških opekotina, oni mogu trajati do nedelju dana.

Ljuštenje kože

ljustenje koze

Nakon što ste izgoreli na suncu, koža će normalno početi da se ljušti nakon tri dana. Kada ljuštenje kože počne, može trajati nekoliko dana. Uopšte, ljuštenje će prestati kada se koža potpuno zaleči. Za blage opekotine, to bi trebalo da bude u roku od sedam dana, ali male površine kože koja se ljušti mogu se pojavljivati nekoliko nedelja.

Pijte dosta vode da bi se koža lakše zalečila. Budite nežni kada uklanjate mrtve slojeve kož. Ne skidajte je – koža će se sama odvojiti. Vaša nova koža je nežna i više podložna iritaciji.Koristite kokosovo ili neko drugo ulje za hidrataciju.Dobro je i da nabavite Jekoderm mast.

Kako se pravilno koristi krema za sunčanje ?

Da biste dobili najbolje rezultate od kreme protiv sunca, nanesite je pola sata pre izlaska napolje. Ne zaboravite na osetljiva područja poput ušiju, zadnjeg dela vrata i ramena,a leđa i uadnjeg dela nogu. Ako se znojite ili plivtem nanesite po potrebi. Nemojte da vas rastuži to šro ste unutra a dan je savršen za plažu. Opekotine od sunca se najbolje vide 24 sata nakon izlaganja suncu, a posledice ćete osećati dugo nakon toga.


Kako sprečiti opekotine od sunca?

Najbolja stvar koju možete učiniti jeste da sprečite opekotine od sunca, najviše zato što UV zračenje može biti jako opasno. Teške opekotine od sunca izazivaju i povišenu temperaturu, drhtavicu i mučninu. Većina slučajeva raka kože je direktna ili indirektna posledica izlaganja UV zračenju.

Da biste sprečili pojavu opekotina i plikova, poslušajte sledeće savete:

  • Nemojte izlaziti na sunce između 10 i 16 časova. Ako baš morate da budete napolju, sklonite se u senku.
  • Koristite neki kvalitetan losion za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom. Nanosite ga na svaka dva sata.
  • Pokrijte izložene delove kože nekom lakom odećom i nosite šešir.
  • Ako ste već pocrneli, imajte na umu da još uvek niste imuni na opekotine i plikove.