VODA U STOMAKU ili ascites je nakupljanje tečnosti u abdomenu. Mada brojna stanja mogu izazvati ovo nakupljanje tečnosti, u oko 75 odsto slučajeva krivac je ciroza jetre. Polovina pacijenata sa cirozom jetre dobije vodu u stomaku u roku od deset godina nakon nastanka ciroze.Drugi razlog za ascites je karcinom često tumor jajnika.
Ovo se smatra čestom komplikacijom poslednjih stadijuma bolesti jetre, kao i drugih oboljenja koja podrazumevaju zadržavanje tečnosti (efuzija pleure, periferni edem). Voda u stomaku drastično utiče na kvalitet života.
Nema leka za ovo oboljenje, ali neki konvencionalni i prirodni tretmani mogu ublažiti simptome, uključujući bolove i nadutost.
Šta je voda u stomaku?
Voda u stomaku (ili stručno ascites) je česta komplikacija ciroze jetre. Za ovo stanje je karakteristično nakupljanje suvišne tečnosti u trbušnoj duplji. Svako zadržavanje tečnosti u organizmu – uključujući vodu u stomaku, periferni edem i pleuralni izliv – je česta komplikacija poslednjih stadijuma bolesti jetre.
U oko 15 posto slučajeva, voda u stomaku se javlja kao posledica nekih malignih tumora, a najčešće su to tumori gastrointestinalnih organa ili jajnika, limfomi (Hodžkinov i ne-Hodžkinov limfom), kao i metastaze raka koje sa drugih organa dospevaju na organe u trbušnoj duplji.
U veoma retkim slučajevima, voda u stomaku može biti posledica zatajenja srca, tuberkuloze, pankreatitisa i hipotiroidizma.
Do zadržavanja tečnosti u stomaku dolazi kada iz jetre i creva “cure” proteini. Ako je u pitanju samo mala količina tečnosti sa proteinima, obično je teško postaviti dijagnozu. Međutim, kako sve više tečnosti dospeva u stomak, javljaju se velik otok, neprijatan osećaj, problemi sa disanjem, gubitak apetita i pritisak na pluća.
Postoje dva tipa vode u stomaku: bez komplikacija i refraktorni ascites.
Voda u stomaku bez komplikacija
U ovom slučaju, tečnost u stomaku nije inficirana. Postoje tri različite kategorije ascitesa bez komplikacija:
- Blag: neophodan je ultrazvuk da bi se poremećaj dijagnostikovao.
- Umeren: javlja se simetrično zadržavanje vode i otok.
- Težak: dovodi do ekstremne nadutosti stomaka.
Refraktorni ascites
Kada se količina vode u stomaku ne može smanjiti uz pomoć diuretika ili ishrane siromašne solima, reč je o refraktornom ascitesu i tada je potreban agresivniji tretman za lečenje.
Voda u stomaku se može javiti i kod dece, obično zbog različitih oboljenja jetre, bubrega i srca. Simptomi su slični kao i kod odraslih, a i lečenje je isto.
Znaci i simptomi vode u stomaku
Najčešći simptomi ascitesa uključuju:
- probleme sa disanjem
- naglo gojenje
- osećaj sitosti
- velik, nadut stomak
- oticanje u nogama i člancima
- loše varenje
- povraćanje
- gorušicu
- gubitak apetita
- mučninu
- herniju
- bol u stomaku
- žuticu
- atrofiju mišića
- povišenu temperaturu
U većini slučajeva nisu prisutni svi ovi simptomi već samo neki od njih.
Uzroci i faktori rizika za vodu u stomaku
U čak tri od četiri slučaja, uzrok vode u stomaku je ciroza jetre. Kod preostalih 25 odsto slučajeva, uzroci vode u stomaku su sledeći:
- Maligni tumor (15 posto)
Ovaj tumor se najčešće javlja u gastrointestinalnom traktu: na želucu, debelom crevu, pankreasu. Ostali karcinomi koji izazivaju nakupljanje vode u stomaku su metastatički rak jetre, hepatocelularni karcinom, karcinom jajnika, Hodžkinov limfom i ne-Hodžkinov limfom, kao i metastaze bilo kog raka u trbušnoj duplji.
Ovde treba izdvojiti rak jajnika. Kako se rak širi u peritoneum, prvi simptom može biti nakupljanje vode u stomaku.
- Akutni srčani zastoj (3 posto)
- Tuberkuloza (2 posto)
- Pankreatitis (1 posto)
- Ostali retki uzroci (4 posto)
Tu spadaju nefrotički sindrom, hipotiroidizam, enteropatija sa gubitkom proteina, hiperstimulacija jajnika zbog vantelesne oplodnje, autoimuna upala jetre, pankreasa ili žučne kese.
Ciroza je, ipak, najčešći uzrok vode u stomaku. Kada dođe do oštećenja jetre, dotok krvi u jetru se blokira. To dovodi do povećanog pritiska na glavnu venu koja dovodi krv od probavnih organa do jetre. Tada je reč o portalnoj hipertenziji.
Ascitis se javlja kada dođe do portalne hipertenzije, jer bubrezi ne mogu da isfiltriraju dovoljno natrijuma iz krvi. To dovodi do zadržavanja tečnosti u stomaku.
Voda u stomaku je čest uzrok smrtnosti kod pacijenata sa cirozom.
Faktori rizika za vodu u stomaku:
- konzumacija alkohola
- ishrana sa nedovoljno proteina
- raniji problemi sa žuticom
- hepatits B ili C
- gojaznost
- hiperholesterolemija
- dijabetes tipa dva
- nealkoholičarska masna jetra
- srčane bolesti
- određene vrste raka
- bolesti bubrega
Konvencionalni načini za lečenje
Pre nego što se započne lečenje ascitesa, neophodna je pravilna dijagnoza. Ako se sumnja na postojanje male količine tečnosti, pacijent će biti poslat na ultrazvuk. Ostali testovi za postavljanje dijagnoze uključuju paracentezu (abdominalnu punkciju) i detaljniji ultrazvuk, kako bi se detaljnije pregledali jetra, pankreas i limfni čvorovi. Čak i sa rezultatima ovih testova mogu biti potrebni dodatni testovi kako bi se utvrdilo da li je došlo do portalne hipertenzije.
Tu su i testovi krvi kojima se proverava funkcija jetre, elektroliti i krvna slika. Kada se postavi dijagnoza, pacijent mora na skrining testove kako bi se sprečio razvoj spontanog bakterijskog peritonitisa, koji se javlja kod oko 15 odsto pacijenata koji imaju i cirozu i vodu u stomaku.
Ovim testovima se traži i uzrok vodeu stomaku. Osim što se leči uzrok, prepisuje se i dijeta bez soli, kao i diuretici. Terapeutska paracenteza je klinička procedura kod koje se u peritonealnu šupljinu ubada igla i tako se uklanja tečnost, što privremeno olakšava stanje. Poslednja opcija kod lečenja, u najtežim slučajevima, je presađivanje jetre.
Deca sa vodom u stomaku se leče na isti način:
- smanjuje se unos natrijuma i tečnosti
- prepisuju se diuretici
- prepisuje se albumin, koji se daje intravenski
- ubacuje se šant
- antibioticima se sprečava prevencija
- kada je neophodno, radi se presađivanje jetre
Kod dece se mogu javiti specifične komplikacije: problemi u razvoju, respiratorni problemi, zadržavanje tečnosti i loše navike u ishrani.
Lečenje vode u stomaku prirodnim putem
Smanjen unos soli
Smanjen unos soli obično poboljšava stanje kod zadržavanja tečnosti u stomaku. Dijeta za snižavanje krvnog pritiska, kod koje je fokus na svežem voću i povrću, nemasnim proteinima, mahunarkama, zdravim masnoćama, integralnim žitaricama i organskim mlečnim proizvodima, a bez mnogo soli dosta pomaže kod zadržavanja tečnosti.
Jedite više manjih obroka
Ako imate slab apetit, što je česta pojava kod osoba sa vodom u stomaku, pokušajte da jedete po nekoliko manjih obroka tokom dana umesto tri velika.
Pijte čaj od korena maslačka
Maslačak je odličan za izbacivanje suvišne tečnosti iz organizma.Čaj od maslačka je bogat kalijumom, vitaminima A, C i K i daje našem telu zdravu dozu kalcijuma, gvožđa i magnezijuma. Ako imate maslačak u dvorištu, a niste ga prskali herbicidima, možete uzeti sveže stabljike maslačka i ubaciti ih u svoju omiljenu salatu.
Mere opreza
Voda u stomaku je najčešća manifestacija ciroze jetre i, u slučajevima ciroze, može dosta skratiti život.
Spontani bakterijski peritonitis je aktutna bakterijska infekcija tečnosti u trbušnoj duplji i smatra se veoma ozbiljnom komplikacijom. Ona dosta pogoršava prognozu kod pacijenata. Septički šok je uvek ozbiljan problem i može se javiti kod pacijenata sa alkoholičarskom cirozom, zatajenjem srca, Bad Kjarijevim sindromom ili komplikacijom bilo koje bolesti koja izaziva vodu u stomaku.
Ako imate stabilnu cirozu jetre i iznenada dobijete simptome vode u stomaku, odmah idite kod lekara kako biste uradili testove na hepatocelularni karcinom.
Ako imate cirozu jetre, izbegavajte da koristite nesteroidne antiinflamatorne lekove (brufen i sl.), jer oni mogu usporiti cirkulaciju i smanjiti izlučivanje soli.
Nekoliko reči na kraju
- Ascites ili voda u stomaku je česta komplikacija ciroze jetre. Polovina pacijenata sa cirozom dobije vodu u stomaku u roku od 10 godina nakon postavljanja dijagnoze. Voda u stomaku je česta komplikacija u završnim stadijumima teških bolesti jetre.
- Voda dospeva u stomak zbog lošeg funkcionisanja jetre, do čega dolazi zbog ciroze, malignih tumora, zatajenja srca i drugih oboljenja.
- Voda u stomaku se može javiti i kod dece, obično zbog različitih oboljenja jetre, bubrega i srca.
- Konvencionalni načini za lečenje uključuju izbacivanje tečnosti diureticima i promenu ishrane. Kako bolest napreduje, primenjuju se invazivnije procedure, uključujući i transplantaiju jetre.
- Spontani bakterijski peritonitis je akutna infekcija tečnosti u trbušnoj duplji i smatra se ozbiljnom komplikacijom i lako dovodi do smrtnog ishoda.