Uvećana jetra, ili hepatomegalija, kao što joj samo ime kaže, je simptom postojeće bolesti koja se manifestuje uvećanjem jetre.
Uvećanje jetre samo po sebi nije bolest, već simptom ili skup simptoma koji ukazuju na postojanje bolesti jetre, kongestivnog zatajenja srca ili karcinoma.
U nekim slučajevima dolazi do uvećanja i jetre i slezine, i to stanje se naziva hepatosplenomegalija.
Jetra je organ sistema za varenje koja vrši mnoštvo funkcija bitnih za normalno funkcionisanje tela. Jetra proizvodi žuč koja razlaže hranu kako bi se iz nje dobila energija, proizvodi hormone, filtrita toksine iz krvi, hrane, lekova, alkohola i droge i kontroliše odlaganje masti i produkciju holesterola.
Simptomi
Blago uvećana jetra je česta i bezopasna pojava, i uglavnom nema nikakve simptome. Međutim, sa povećavanjem veličine jetre povećavaju se i broj i osetnost simptoma. Neki od njih mogu biti:
· Osećaj prejedenosti
· Neprijatan osećaj u stomaku
· Mučnina i povraćanje
· Umor i malaksalost
· Žutica
Uzroci
Postoji mnogo faktora koji mogu uticati na uvećanje jetre. Jetra se uvećava kao posledica upale ili stvaranja previše masnih naslaga oko nje. Upalu jetre mogu izazvati:
· Hepatitis
· Virusna ili gnojna infekcija
· Određene vrste lekova
· Toksini
· Autoimune bolesti
· Metabolički sindrom
· Genetska oboljenja koja izazivaju stvaranje naslaga masti ili proteina
· Rak – rak jetre, limfoma ili leukemija
· Problemi sa srčanim krvnim sudovima – zatajenje srca ili perkarditis
· Blokada vena u jetri
Faktori rizika
Faktor rizika za pojave uvećanja jetre najveći je kod ljudi koji već pate od neke bolesti jetre. Rizik se povećava ukoliko pacijenti:
· Preterano konzumiraju alkohol
· Uzmaju prevelike doze lekova i vitamina koji mogu izazvati dodatna oštećenja na jetri
· Uzimaju određene biljne suplemente – cimicifuga, ma huang i imela mogu povećati rizik od oštećenja jetre
· Imaju infekcije poput malarije ili ku groznice
· Imaju lošu ishranu
Prevencija
Uvođenjem preventivnih mera poput zdrave ishrane, fizičke aktivnosti i smanjenja pušenja umanjiće rizik od pojave uvećanja jetre.
Lečenje
Poremećaji koji leže u osnovi uvećane jetre će odrediti vaše mogućnosti lečenja. Kongestivna srčana insuficijencija se može tretirati sa lekovima. Opcije za tretman raka jetre uključuju hemoterapiju, operaciju i transplantaciju jetre. Metastatski karcinom se tretira prema izvoru raka. Opcije za tretman limfoma zavise od vrste, stadijuma (stepena širenja) i opšteg zdravstvenog stanja.
Propust da se postavi dijagnoza i leči osnovni uzrok hepatomegalije može biti fatalan!
Uvećana jetra kod dece
Virusni hepatitis
Virusni hepatitis, ili zapaljenje jetre, je uobičajeni uzrok hepatomegalije kod dece. Glavni virusi koji izazivaju hepatitis su virusi hepatitisa A, B, C, D i E; Epstein-Barr virus, koji uzrokuje infektivnu mononukleozu; adenovirus i parvovirus. Glavni simptomi virusnog hepatitisa uključuju uvećanje jetre, groznicu, umor, bol u stomaku, povraćanje i žuticu ili žutu boju kože i beonjača. Kod dece sa akutnim virusnim hepatitisom se uvećana jetra na kraju rešava i jetra se vraća na normalnu veličinu. Deca sa hroničnim hepatitisom će nastaviti da imaju uvećanu jetru sve dok bolest ne postane tako ozbiljna da jetra atrofira i počinje da se smanjuje.
Metabolički poremećaji
Otečena jetra može biti znak metaboličkog poremećaja kod deteta. Ovo je grupa uslova u kojima telo ne proizvodi određen enzim, što dovodi do raznih simptoma. Na primer, tirosinemija je stanje u kojem telo ne proizvodi enzim koji razara tirozin, važnu komponentu pojedinih proteina. Ovaj proces razlaganja se odvija u jetri. Kao rezultat ovog neuspeha, tirozin se nakuplja u jetri, izazivajući proširenje jetre, između ostalih simptoma. Drugi metabolički poremećaji koji mogu da izazovu uvećanu jetru kod dece uključuju nedostatke u obradi šećera. Pošto je jetra glavni organ uključen u skladištenje šećera za energetske potrebe tela, oštećenje u metabolizmu ovih šećera može uzrokovati hepatomegaliju. Na primer, bolest skladištenja glikogena utiče na sposobnost jetre da pretvara glikogen, dugoročni oblik skladištenja šećera, u glukozu, glavni šećer koji se koristi u organizmu. Ovi nedostaci uzrokuju uvećanu jetru kod dece.
Otkazivanje srca
Povećana jetra može biti znak srčane insuficijencije kod dece. Srčana insuficijencija može rezultirati stanjem koje se naziva kongestivna hepatomegalija. Deca sa srčanom insuficijencijom gube sposobnost da efikasno ispumpavaju krv iz srca. Ovo dovodi do objedinjavanja ili stvaranja rezervi krvi u glavnim venama tela, uključujući i vene jetre, koje pomažu odvod krvi iz jetre. Jetra tada postaje preplavljena krvlju. Jetra postaje uvećana i osetljiva, a tečnost se akumulira u ostatku abdomena. Upravljanjem srčane insuficijencije, jetra može da se vrati na normalnu veličinu, ali dugogodišnja insuficijencija može dovesti do trajnog oštećenja jetre.