Hepatitis je upala jetre. Jetra je vitalni organ koji prerađuje hranljive materije, filtrira krv i bori se protiv infekcija. Kada je jetra upaljena ili oštećena, njegova funkcija može biti umanjena. Česta upotreba alkohola, toksini, određeni lekovi i određena medicinska stanja mogu izazvati hepatitis. Međutim, hepatitis često bude izazvan virusom.
Bolesti jetre
Kod većine zdravih ljudi, jetra je samo još jedan od mnogih organa koji funkcionišu nezavisno od našeg uticaja i pod našim percepcijskim radarom. Međutim, ovaj moćni organ je odgovoran za varenje hrane, kao i eliminaciju toksičnih supstanci iz tela, pored brojnih drugih važnih uloga. Jetra takođe pomaže u zaštiti našeg organizma od infekcije, plus skladišti energiju – što je čini važnim organom za mnoge aspekte zdravlja.
Kada ovaj vitalni organ prestane da funkcioniše pravilno, fokusiranje na zdravlje jetre može postati pitanje života i smrti. Postoji mnogo različitih vrsta bolesti jetre, ali ukoliko se ne dijagnostikuju i ne leče, mogu biti štetne i potencijalno smrtonosne.
Budući na ozbiljnost mogućih bolesti jetre i komplikacija insuficijencije jetre, važno je da budete svesni znakova upozorenja koje vam organizam šalje. Srećom, u ranim fazama problema sa jetrom često postoje simptomi.
Koji su simptomi bolesti jetre?
Znaci i simptomi oboljenja jetre mogu uključivati:
– Žućkasta koža i beonjače očiju (žutica)
– Hronični zamor ili prekomeran umor
– Bol i otok u stomaku (naročito sa donje desne strane)
– Edem ili otok nogu i članaka
– Neobjašnjiv svrab kože
– Tamna boja urina
– Bledo bela stolica ili krvava ili boje katrana
– Mučnina ili povraćanje
– Gubitak apetita
– Tendencija za lako stvaranje modrica.
Postoje neki slučajevi kada su simptomi tako blagi ili nespecifični, tako da osnovno stanje jetre ostane zanemareno ili nezapaženo. Kako napreduje insuficijencija jetre, simptomi mogu postati ozbiljniji.
Šta uzrokuje oboljenje jetre?
Postoji mnogo različitih bolesti jetre i načina za razvoj insuficijencije jetre, koji zahtevaju hirurgiju. Ove bolesti i generalno disfunkcija jetre mogu imati genetsku pozadinu (nasleđuju se), ili mogu biti rezultat virusne infekcije (hepatitis A, B i C).
Takođe postoji i autoimuni hepatitis, kada organizam napada sopstvene ćelije jetre, bez poznatog uzroka. Prekomerna težina i klinički dijagnostikovana gojaznost mogu takođe doprineti oštećenju jetre. Upala i ožiljci uzrokovani parazitima i/ili virusima, kancerom ili čak usled preterane upotrebe lekova – mogu dovesti do problema sa jetrom.
Najveći uzrok bolesti jetre je svakako prekomerna konzumacija alkohola, pa se tako razvija tzv. alkoholna bolest jetre.
Dodatni faktori koji povećavaju rizik od oboljenja jetre uključuju:
– Tetovaže i/ili pirsing na telu
– Primanje transfuzije krvi pre 1992. godine
– Kontakt sa krvlju i telesnim tečnostima drugih ljudi
– Nezaštićeni polni odnosi
– Izlaganje određenim hemikalijama ili toksinima
– Dijabetes.
Dijagnoza
Kako bi procenio stepen oštećenja i utvrdio da li je vreme za operaciju jetre, lekar će verovatno izvesti kombinaciju sledećih testova, uključujući:
– kompletnu krvnu sliku uz hepatogram (analiza jetrenih enzima transaminaza kao što su ALT i AST, alkalne fosfataze, amilaze, bilirubin)
– testiranje funkcije jetre, uz fizički pregled
– skener (CT) abdomena
– abdominalni ultrazvuk
– magnetna rezonanca
– biopsija tkiva.