SLUZ U MOKRAĆI je obično tečna i transparentna. Ponekad daje mokraći zamućen i beličast izgled. Ako je mokraća samo beličasta, možda je reč o normalnoj sluzi. Međutim, ponekad je sluz u mokraći žućkasta i to je obično znak nekog oboljenja.
Mokraća je odličan pokazatelj stanja našeg zdravlja. Boja, miris i bistrina mokraće govore o tome kakvo je naše zdravstveno stanje i da li je u organizmu prisutna neka bolest. I supstance koje se nađu u mokraći – npr. sluz – su dobar pokazatelj zdravstvenih problema.
Sluz u urinu je, zapravo, česta pojava. Zato je najbolje da se informišete o drugim mogućim simptomima oboljenja koja mogu izazvati pojavu sluzi u mokraći i da pratite da li imate neki od njih. U ovom tekstu ćemo detaljnije opisati potencijalne uzroke sluzi u urinu.
-
Iscedak
I bešika i uretra luče sluz (mukus). Sluz putuje kroz mokraćni trakt kako bi “isprala” bakterije i ostale patogene mikroorganizme koji tu mogu da se nađu i na taj način organizam sprečava pojavu infekcija urinarnog trakta i bubrega.
Ponekad se količina tog iscetka u mokraći menja i to je česta pojava.Međutim, ako primetite dosta sluzi u urinu, to može biti simptom nekog problema. Takođe, ako sluz nije beličasta i relativno čista, to je takođe razlog za posetu lekaru.
Mukus u urinu zbog iscetka se najčešće javlja kod mlađih žena. Tada je uzrok ove pojave obično menstruacija, trudnoća, lekovi za kontracepciju ili ovulacija. Sluz u mokraći je kod žena najčešće običan vaginalni iscedak.
Međutim, sluz se u urinu često javlja i kod muškaraca. Tada je obično reč o nekom zdravstvenom problemu, a najčešće su to polno prenosive bolesti i druge infekcije.
Kako se ovaj problem leči?
Ako nemate još neke simptome ili vidljive promene u mokraći, i ako sluz nestane kroz par dana, nikakvo lečenje nije potrebno.Ako primetite neku promenu u mokraći (boja, količina, peckanje prilikom mokrenja), idite kod lekara. On će razmotriti simptome i postaviti dijagnozu. Kada se postavi dijagnoza, tretman će se odrediti u zavisnosti od toga šta je uzrok problema.
-
Infekcije urinarnog trakta
Ovakve infekcije su prilično česte i najčešće se javljaju zbog bakterija. Infekcije urinarnog trakta su češće kod žena nego kod muškaraca jer žene imaju kraću uretru i bakterije lakše dospevaju u unutrašnjost mokraćnih puteva.Takođe, ovakve infekcije se češće javljaju kod seksualno aktivnih žena.
Simptomi infekcija urinarnog trakta su:
- jaka potreba za mokrenjem
- peckanje prilikom mokrenja
- crvenkasta ili roze boja mokraće
Kako se leče infekcije urinarnog trakta?
Bakterijske infekcije mokraćnih puteva se leče antibioticima. Potrebno je da tokom tretmana pijete i što više tečnosti. Hidratacija je veoma važna za naše zdravlje, a pomaže i u sprečavanju daljeg širenja infekcije.Ako obični antibiotici ne daju rezultata, u slučajevima težih infekcija se ovi lekovi ponekad daju i intravenski.
Povezano> Simptomi infekcije urinarnog trakta
-
Seksualno prenosive bolesti
Mada polno prenosive bolesti izazivaju mnoštvo različitih simptoma, hlamidija i gonoreja često izazivaju pojavu sluzi u mokraći, pogotovo kod muškaraca.
Infekcija hlamidijom ima sledeće simptome:
- beličast, mutan iscedak
- jako peckanje prilikom mokrenja
- bol i oticanje testisa
- bol u karlici
- abnormalno krvarenje (kod žena)
Gonoreja ima sledeće simptome:
- žućkast ili zelenkast iscedak
- bolno mokrenje
- krvarenje između dve menstruacije
- bol u karlici
Kako se ove polno prenosive bolesti leče?
I gonoreja i hlamidija se leče antibioticima. Nijedan lek koji se dobija bez recepta ne može izlečiti ove infekcije. Da bi se infekcija potpuno izlečila, mora se lečiti i vaš partner.Siguran seks može pomoći u sprečavanju infekcije.
-
Sindrom iritabilnih creva
Sindrom iritabilnih creva je inflamatorna bolest debelog creva.Ona izaziva pojavu guste sluzi u probavnom traktu. Ta sluz se izbacuje kroz defekaciju. Često se dešava da se sluz iz anusa izmeša sa mokraćom.
Simptomi sindroma iritabilnih creva su:
- dijareja
- gasovi
- nadutost
- opstipacija
Kako se leči sindrom iritabilnih creva?
Sindrom iritabilnih creva je hronično oboljenje i cilj tretmana je ublažavanje simptoma.Obično je neophodno uvesti i promene u načinu ishrane. To podrazumeva sledeće:
- eliminaciju hrane koja može izazvati gasove i nadutost (brokoli, mahunarke, sveže voće)
- eliminaciju glutena, proteina koji se nalazi u pšenici, raži i ječmu
- uzimanje suplemenata vlakana, koja pomažu u sprečavanje opstipacije
Za lečenje ovog oboljenja se koriste i sledeći lekovi:
- različiti lekovi protiv dijareje
- lekovi koji sprečavaju grčeve u crevima
- antibiotici, ako je prisutna neka infekcija creva
-
Ulcerozni kolitis
Ulcerozni kolitis je još jedno inflamatorno oboljenje organa za varenje. Kao i sindrom iritabilnih creva, ulcerozni kolitis izaziva stvaranje dosta sluzi u probavnom traktu. Sluz je prirodan mehanizam kojim se naše telo bori sa erozijom tkiva i čirevima koji su prisutni kod ulceroznog kolitisa.Tokom defekacije, ova sluz izlazi iz creva i može se pomešati sa mokraćom. Zato ljudi obično pomisle da imaju sluz u mokraći.
Ulcerozni kolitis izaziva i sledeće simptome:
- dijareju
- bolove i grčeve u stomaku
- zamor
- povišenu temperaturu
- rektalno krvarenje
- bol u rektumu
- naglo i neočekivano mršavljenje
Kako se ulcerozni kolitis leči?
Lečenje ulceroznog kolitisa je obično usmereno na ublažavanje simptoma, pošto je ovo jedna od bolesti za koju nema klasičnog leka. Antiinflamatorni lekovi su gotovo uvek deo tretmana. Ponekad se uzimaju i imunosupresanti, koji ublažavaju efekat upale na organizam. U blažim slučajevima ulceroznog kolitisa preporučuje se i biološka terapija, koja sprečava upalu.
Različiti lekovi protiv bolova i dijareje takođe dosta pomažu. Pre nego što počnete sa bilo kojom terapijom, obratite se svom lekaru.
U najtežim slučajevima se preporučuje operacija. Ako nijedan tretman lekovima ne pomogne, možda ćete morati na uklanjanje dela debelog creva.
-
Kamen u bubregu
Kamen u bubregu je nakupina minerala i soli koja se formira u bubregu. Ako kamenčić ostane u bubregu, obično ne izaziva nikakve simptome.Međutim, ako kamen izađe iz bubrega i stigne do urinarnog trakta, može izazvati pojavu sluzi u urinu. Tada se u mokraćnim putevima stvara više sluzi kako bi se kamen izbacio zajedno sa mokraćom.
Ostali simptomi kamena u bubregu su:
- jak bol i neprijatan osećaj u stomaku i donjem delu leđa
- mučninu
- povraćanje
- neprestana potreba za mokrenjem
- krv u urinu
Kako seleči kamen u bubregu?
Ponekad za kamen u bubregu i nije potreban tretman. Lekar će vam sigurno preporučiti da pijete više tečnosti kako biste brzo izbacili kamen iz bubrega. Kada izbacite kamen, i simpotmi će se povući.
Ako je prisutan veći kamen, možda će vam lekar predložiti da odete na litrotripsiju, koja razbija kamen u bubregu. Tako se kamen razbija u manje komadiće, koji se lako izbacuju. Ako je prisutan velik kamen u bubregu, radi se klasična operacija.
Da li je u pitanju rak bešike?
Sluz u urinu je simptom raka bešike, ali on je prilično redak. Ako je mukus u urinu zaista simptom raka bešike, obično su tu i drugi simptomi: krv u mokraći, bolovi u stomaku, naglo mršavljenje. Ovi simptomi su karakteristični za nekoliko različitih oboljenja. Jedini način da utvrdite šta izaziva mukus u urinu jeste da odete kod lekara i da on uradi potrebne testove i postavi dijagnozu.
Kada posetiti lekara?
Ako primetite dosta sluzi u urinu, idite kod svog lekara. U mnogim slučajevima nije reč ni o čemu ozbiljnom, ali je ipak najbolje da vam to i potvrdi stručno lice.Vaš lekar će postaviti dijagnozu i prepisati vam odgovarajuću terapiju.