Kandida u ustima je najčešće bezopasna i predstavlja deo normalne flore. Ukoliko dođe do njenog preteranog razmnožavanja, nastaje oralna kandidijaza. Kandida u ustima se javlja u vidu belih naslaga, obično na jeziku i unutrašnjoj strani obraza. Ponekad se kandida u ustima može proširiti i na tvrdo i meko nepce, desni, krajnike. Oralna kandidijaza se može javiti kod bilo koga, ali češće se javlja kod beba, starijih osoba, kao i kod osoba kod kojih je zbog različitih bolesti ili upotrebe određenih lekova oslabljen imuni sistem.
Kandida u ustima simptomi
Kada je u pitanju kandida u ustima simptomi se u zavisnosti od uzroka mogu razvijati sporo ili iznenada, a mogu trajati danima, nedeljama ili mesecima. Moguće je da u početku ne primetite simptome kandide u ustima.
Simptomi su sledeći:
- Kremaste, bele naslage na jeziku, unutrašnjoj strani obraza, ponekad i na nepcu, desnima, krajnicima
- Crvenilo ili osetljivost grla, koje može prouzrokovati teškoće pri gutanju i jedenju
- Blago krvarenje pri struganju naslaga
- Crvenilo i pucanje sluzokože (naročito ukoliko se nosi proteza)
- Gubitak osećaja za ukus
U težim slučajevima kandida se može proširiti na jednjak, koji spaja usnu duplju sa želucem. Ukoliko dođe do toga, mogu se javiti teškoće pri gutanju ili osećaj kao da se hrana zaglavila u grlu.
Kandida u ustima faktori rizika
Oralna kandidijaza se može javiti kod bilo koga, ali neke osobe su podložnije za nastanak prekomernog rasta kandide. Naslage u ustima izazvane kandidom češće se javljaju kod:
- Beba i starijih osoba
- Osoba sa oslabljenim imunitetom
- Osoba koje nose proteze za zube
- Osoba sa dijabetesom ili nekim drugim zdravstvenim problemom
- Kod uzimanje određenih lekova, kao što su antibiotici ili kortikosteroidi
- Hemoterapija
- Postoje naznake da kandida u ustima može biti posledica prisustva amalgamskih plombi
Kandida u ustima komplikacije
Oralna kandidijaza retko predstavlja problem kod zdrave dece i odraslih. Međutim, kod osoba sa oslabljenim imunitetom može doći do ozbiljnih komplikacija izazvanih kandidom. Moguće komplikacije u slučaju oslabljenog imunog sistema su:
- Naslage izazvane kandidom iz usne duplje se mogu prošititi i na druge delove organizma, kao što su digestivni trakt, pluća, jetra i srčani zalisci.
- Simptomi u ustima i jednjaku mogu biti veoma teški, što može dovesti do otežanog jedenja i gutanja.
- Ukoliko se infekcija proširi na creva, dolazi do slabije apsorpcije hranljivih supstanci.
Oralna kandidijaza dijagnoza
U slučaju da se kandida nije proširila na druge sisteme organizma, dijagnoza oralne kandidijaze se postavlja lako. Dovoljno je da lekar vidi naslage, a manji uzorak se može ispitati pod mikroskopom, kako bi se potvrdila dijagnoza.
Kandida u ustima prenošenje
Oralna kandidijaza nije zarazna bolest, jer je kandida deo normalne flore usne duplje kod mnogih osoba. Ipak, kandida se može preneti, na primer poljupcem, ali da li će se nakon toga razviti kandidijaza zavisi od puno faktora, pre svega od imuniteta.
Oralna kandidijaza se može preneti sa bebe na majku u toku dojenja. Bebe se često zaraze kandidom prilikom prolaska kroz porođajni kanal majke, a u toku dojenja mogu preneti kandidu na bradavice majke.