UPALA MOZGA ili encefalitis je najčešće virusnog porekla. Virusi koji mogu izazvati herpes, zauške, male boginje i ovčije boginje takođe mogu izazvati encefalitis.
Šta je encefalitis?
Encefalitis je upala mozga. Ova definicija razlikuje encefalitis od meningitisa, koji se definiše kao upala moždanih ovojnica. Nažalost, kod nekih osoba se ove dve bolesti javljaju uporedo, što dovodi do složenije dijagnoze i lečenja. Osim toga, i kod jedne i kod druge bolesti se javljaju relativno slični simptomi, tako da ih je prilično teško razlikovati. Postoji nekoliko mogućih uzroka encefalitisa: virusi, bakterije, paraziti, hemikalije, pa čak i neke autoimune reakcije. U ovom tekstu ćemo videti koje su opšte karakteristike encefalitisa i kakvo se lečenje predlaže…Takođe saznaćete koji su simptomi encefalitisa, posledice, da li se može javiti zbog mokre kose i koliko traje oporavak.
Najčešći virusni uzročnici encefalitisa su herpes i arbovirusi. Arboviruse lako prenose insekti (krpelji, komarci). Mada su virusni najčešći uzročnici ovakvih infekcija, i bakterije, gljivice, paraziti, hemijski toksini i autoimune reakcije (limbički encefalitis) takođe mogu izazvati encefalitis. Međutim, ovo su daleko ređi uzročnici encefalitisa.
Virusni encefalitis dosta podseća na grip kada je reč o simptomima i najčešće traje dve do tri nedelje. Ova bolest može biti relativno blaga, ali i smrtonosna. Većina osoba sa blažim encefalitisom se obično potpuno oporavi. Kod težih infekcija se može javiti oštećenje nervnog sistema. Takva oštećenja su obično trajna. Koliko će virusni encefalitis biti težak zavisi i od mnogih drugih faktora:starosne dobi, geografske lokacije, klimatskih uslova i stanja imunog sistema pacijenta.
Da li je encefalitis zarazan?
Odgovor na ovo pitanje zavisi od uzroka encefalitisa. Na primer, neke vrste herpesa koje se prenose direktnim kontaktom mogu izazvati encefalitis. U tom slučaju se encefalitis smatra zaraznim. Virusi koji se prenose ujedom inficiranih insekata se ne smatraju zaraznim u smislu da se ne mogu preneti sa zaražene osobe na zdravu. Ako se upala mozga javila zbog autoimunih problema ili hemijskih toksina, takav encefalitis nije zarazan.
Koliko traje period inkubacije? Koliko je dugo encefalitis zarazan?
Odgovori i na ova pitanja zavise od uzročnika encefalitisa. Na primer, neke vrste herpesa imaju period inkubacije od tri do sedam dana, ali inkubacija može potrajati i do tri nedelje. Bolest se može preneti tokom perioda inkubacije i sve dok se lezije ne zacele. Dakle, koliko dugo je encefalitis zarazan zavisi od uzroka. Ako upala mozga nije infektivna, nema ni perioda inkubacije niti se može preneti.
Encefalitis simptomi
Koji su znaci i simptomi encefalitisa kod dece i odraslih?
Znaci i simptomi encefalitisa su isti kod odraslih i kod dece. Bebe obično odbijaju da jedu, povraćaju, nervozne su, otiče im glava i javljaju se bolovi u telu. Ovi simptomi se uvek smatraju urgentnim.
Znaci i simptomi mogu potrajati i dve do tri nedelje i obično podsećaju na simptome gripa. Encefalitis može izazvati bilo koji od ovih sipmtoma i oni se mogu pogoršati s vremenom:
- povišena temperatura
- umor, slabost u mišićima, ritmične kontrakcije mišića i bol u mišićima
- bolno i suvo grlo
- ukočen vrat i leđa
- gubitak apetita
- mučnina i povraćanje
- glavobolja
- zbunjenost
- iritabilnost
- slabost i nestabilan hod
- problemi sa koordinacijom
- pospanost
- pojačana osetljivost na svetlo
U težim slučajevima se mogu javiti sledeći znaci i simptomi:
- napadi
- slabost mišića
- paraliza
- gubitak pamćenja
- promene u kognitivnim funkcijama
- delirijum i/ili halucinacije
- dezorijentacija
- izmenjeno stanje svesti
Kada treba potražiti lekarsku pomoć zbog encefalitisa?
Odmah zovite hitnu pomoć ako beba, dete ili odrasla osoba dobije simptome encefalitisa i ako se to desi u sledećim okolnostima:
- ako osoba dobije lezije oko usana ili genitalija nakon kontakta sa drugom osobom
- ako je osoba bila u šumi i postoji sumnja ga je ujela buba ili komarac
- ako je osoba bila u regionu gde su virusne ili druge infekcije česte
- ako je osobu ujeo krpelj
Ovo su jako opasne situacije i simptomi koji ukazuju na teže oboljenje zahtevaju hitano lečenje.
Upala mozga zbog mokre kose
Kao što ste videli upala mozga se javlja zbog virusa ili je autoimunog porekla.Upala mozga se ne dobija zbog mokre kose!
Upala mozga dijagnoza
Kako se postavlja dijagnoza encefalitisa?
Lekari će vas verovatno pitati da li ste nedavno negde putovali. Ako jeste, lakše je utvrditi šta je mogući uzrok encefalitisa. Lekar će vas pregledati kako bi video da li imate neki ujed insekata i uradiće neurološki pregled. Lekar će vas sigurno poslati i da uradite testove krvi. U zavisnosti od specifičnih simptoma, lekar može uraditi jedan ili više sledećih testova:
- Neki imidžing test mozga (skener, magnetna rezonanca); magnetna rezonanca se obično radi ako se sumnja na encefalitis izazvan herpesom.
- Ponekad se radi polimerazna lančana reakcija kako bi se detektovao genetski materijal virusa. Ova procedura se retko radi.
- EEG, kako bi se utvrdile nepravilnosti u radu mozga. Encefalitis izazvan herpesom daje karakterističan encefalogram.
- Lumbalna punkcija se ponekad radi kako bi se virus izolovao i identifikovao. Ova procedura podrazumeva davanje lokalne anestezije i ubadanje iglom u donji deo leđa kako bi se uzeo uzorak likvora za analizu.
- Virus se ponekad može izolovati iz tkiva ili krvi.
- Po potrebi se može uraditi i test mokraće ili seruma.
- Biopsija mozga se veoma retko radi i obično se radi tek ako nijedan drugi test ne da jasne rezultate.
Moguće komplikacije i posledice encefalitisa
Upala mozga može izazvati dosta potencijalnih komplikacija. Da li će se neke posledice javiti, zavisi od nekoliko faktora:
- godina
- uzroka infekcije
- intenziteta početnih simptoma
- vremena koje je prošlo do početka tretmana
Osobe koje imaju relativno blaži encefalitis se obično oporave u roku od nekoliko nedelja i nemaju nikakve posledice.
Posledice težeg encefalitisa
Upala mozga može dovesti do oštećenja mozga, pa i do kome ili smrti.
Ostale posledice, čiji intenzitet značajno varira, mogu trajati mesecima ili biti trajne. Te posledice i komplikacije su:
- hroničan umor
- slabost ili problemi sa koordinacijom mišića
- promene u karakternim osobinama
- problemi sa pamćenjem
- paraliza
- oštećenje ili gubitak vida ili sluha
- problemi sa govodom
Dugoročna prognoza i oporavak kod virusnog encefalitisa
Intenzitet virusnog encefalitisa zavisi od konkretnog virusa koji je izazvao oboljenja i toga kada je započet tretman. Akutna faza bolesti traje oko nedelju ili dve dana, i simptomi se mogu brzo povući ili se polako povlačiti tokom dužeg vremenskog perioda.
Pacijenti kod kojih se razvije upala mozga se uglavnom potpuno oporave. U ređim slučajevima oporavak nije potpun pa dolazi do različitog stepena oštećenje mozga, što može zahtevati i dugoročnu negu i terapiju.
Kućna nega kod encefalitisa
Pošto je encefalitis veoma ozbiljna infekcija i može izazvati i smrt, ako se kod vas jave simptomi upale mozga bez odlaganja idite kod lekara. Kućnu negu sprovodite u skladu sa savetima svog lekara. Ako se simptomi koje izaziva upala mozga pogoršaju, odmah idite u hitnu pomoć.