Najčešći uzrok bolova kod mlađe populacije je uglavnom pposledica traume. Da li je to trauma na sportu, da li je to neki bezazlen pad uglavnom dovode do bolova u zglobu, odnosno oticanja i predstvaljaju tegobe za pacijenta. Kod starije populacije bolovi u zglobovima su uglavnom degenerativne prirode. Sama degenerativna priroda bolesti zavisi od toga da li je to jedno biološko propadanje hrskavice koje se dešava kod starije populacije ili je takođe posledica neke traume.
Da li bolovi u zglobovima mogu da budu uzrokovani prekomernom upotrebom antibiotika?
Bol u zglobovima ne može incijativno da bude uzrokovan antibioticima, međutim određene reakcije na antibiotike, kao što je recimo alergijska reakcija koja nije tako česta, može da uzrokuje bol i crvenilo, otok i ukočenost u zglobu
Nakupljeni toksini predstavljaju problem za ceo organizam, bilo da je u pitanju gastrointestinalni trakt ili su to veliki organski sistemi. Toksini takođe mogu da se nakupljaju i u zglobnoj hrskavici u samom zglobu odnosno u sinovijalnoj tečnosti. Sigurno je da daju neke negativne efekte u samim zglobovima koji se mogu manifestovati bolom. Toksini da prouzrokuju bolove samo u zglobovima ne mogu.
Kako prepoznati reumatoidni artritis?
Ono što je karakteristično za reumatoidni artritis u nekoj početnoj fazi a na šta se pacijenti uglavnom žale su bol i ukočenost. Ti simptomi se naročito javljaju u malim zglobovima šake odnosno gornjih ekstremiteta. Kasnije, samom migracijom, odnosno širenjem bolesti može da zahvati i velike zglobove kao što su kuk, koleno i rame.
Kako prepoznati giht?
Giht se javlja samo u stopalima odnosno u malim zglobovima stopala tj samo u donjim ekstremitetima, za razliku od reumatoidnog artritisa. Simptomi su crvenilo i otok, najčešće u zglobu palca kao najvećem zglobu stopala. Dolazi do nakupljanja kristala ureične odnosno mokraćne kiseline. Klinička slika, bol, crvenilo i otok u zglobu a laboratorijski se dokazuje povećanom količinom mokraćne kiseline u krvi.
Šta treba uraditi ako osetimo konstantan bol u zglobovima?
Prvo što treba da uradimo kada osetimo bol u zglobovima jeste da se javimo lekau opšte prakse da se urade osnovne laboratorijske analize. To se radi da bi se neke stvari isključile kao što su infekcije. Zatim se radi osnovna imidžing dijagnostika u ovom slučaju rendgenski snimak i nakon toga da se pacijent uputi na pravo mesto, odnosno kod ortopeda, fizijatra ili reumatologa.