LORDOZA se definiše kao povećanje prednje krivine vratnog ili lumbalnog dela kičme. Ona se razlikuje od normalnog zakrivljenja kičme u cervikalnom, torakalnom i lumbalnom delu kičme, koji su normalno zakrivljeni pod određenim uglom.
Lordoza kičme se može javiti kod svakoga, bez obzira na godine. Najčešće se javlja u lumbalnom (slabinskom) delu kičme, ali se može javiti i u cervikalnom (vratnom) delu kičme. Kada se javi u lumbalnom delu, to dosta utiče na držanje. Lumbalna lordoza može izazvati i bolove i ograničen opseg pokreta.
Šta je lordoza?
Kičma ima prirodna zakrivljenja na vratu, gornjem i donjem delu leđa. Ta zakrivljenja služe da:
- telo lakše apsorbuje šok
- podržavaju težinu glave
- drže glavu u ravni za karlicom
- stabilizuju telo
- daju fleksibilnost i omogućuju pokrete tela
Lordoza je oboljenje kod kog dolazi do abnormalnog zakrivljenja kičme ka unutra. Lordoza se može javiti u donjem delu leđa i vratu. To dovodi do porekomernog opterećenje kičme, što izaziva bolove. Takođe, lordoza može uticati na sposobnost kretanja ako se ne leči na vreme.
Lečenje lordoze zavisi od toga koliko je oboljenje teško i od uzroka. Ako se zakrivljenje kičme vraća u normalu kada se osoba nagne napred, gotovo i da nema razloga za brigu, jer se u tom slučaju lordoza lako može izlečiti fizikalnom terapijom i svakodnevnim vežbanjem.
Međutim, ako zakrivljenje ostaje isto kada se osoba nagne, veoma je važno da počnete sa adekvatnim tretmanom. U nastavku ćemo opisati kako lordoza izgleda i kako se dijagnostikuje i leči.
Najčešći uzroci lordoze
Lordoza se može javiti kod osoba oba pola i svih uzrasta. Određene stvari mogu povećati rizik od lordoze. To su:
- Spondilolisteza: reč je o oboljenju kičme kod kog jedan od donjih pršljenova “iskače” u odnosu na onaj ispod njega. Ovo oboljenje se može lečiti.
- Ahondroplazija: genetsko oboljenje koje je najčešći uzrok patuljastog rasta.
- Osteoporoza: oboljenje kostiju kod kog dolazi do gubitka koštane mase, što povećava rizik od preloma.
- Osteosarkom: ovo je jedan tip raka kostiju koji se najčešće javlja na golenjači (tibiji) u blizini kolena, na butnoj kosti u blizini kolena, kao i na nadlaktičnoj kosti.
Da li gojaznost može da izazove lordozu?
Višak kilograma izaziva velik stres i pritisak na kičmu i leđa. Većina gojaznih osoba ima bolove u donjem i lumbalnom delu leđa. Suvišni kilogrami “guraju” kukove napred, što dovodi i do neprirodnog krivljenja kičme. To krivljenje može izazvati lumbalnu lordozu, što znači da gojazne osobe imaju veći rizik od lordoze u odnosu na osobe normalne telesne težine.
Postoji dosta načina da sprečite ovo dodatno opterećenje leđa. Pazite na držanje kako biste manje opterećivali mišiće vrata i ramena. Nošenje proteze za leža vam može pomoći u ispravljanju mišića i smanjivanju opterećenja leđa. Na kraju, radite vežbe kako biste održali fleksibilnost kukova.
Vrste lordoze
Lumbalna lordoza
Lordoza donjeg dela kičme (lumbalna lordoza) je češći oblik lordoze. Najlakši način da utvrdite da li se kod vas razvila lumbalna lordoza jeste da legnete na ravnu, tvrdu površinu. U normalnim uslovima, jedva možete provući šaku ispod donjeg dela leđa.
Kod lordoze je ova “praznina” između leđa i površine na kojoj ležite mnogo veća. Ako se javi veoma veliko zakrivljenje kičme, moguće je videti i “C luk” kada osoba stoji. Kada osobu kod koje je izražena lumbalna lordoza posmatrate sa strane, stomak i zadnjica dosta štrče.
Cervikalna lordoza
U normalnim uslovima, kičma je zakrivljena tako da vrat i izgleda kao veliko slovo “C”. Cervikalna lordoza ili lordoza vrata se javlja kada vrat nije zakrivljen onako kako bi trebalo.
Lordoza vrata obuhvata sledeće slučajeve:
- zakrivljenje je preveliko
- zakrivljenje ide u pogrešnom smeru (reverzna cervikalna lordoza)
- zakrivljenje se pomera na levo
- zakrivljenje se pomera na dsno
Koji su simptomi lordoze?
Najčešći simptom lordoze je bol u mišićima. Kada dođe do abnormalnog zakrivljenja kičme, mišićise istežu u različitim pravcima, što dovodi do grčeva i bolova u mišićima. Ako se javi cervikalna lordoza, bol se može širiti u vrat, ramena i gornji deo leđa. Ponekad se javlja i ograničen opseg pokreta vrata ili donjeg dela leđa.
Možete i sami proveriti da li imate lordozu tako što ćete leći na ravnu površinu i pogledati da li između zakrivljenja vrata i poda postoji velika praznina. Ako možete da provučete šaku kroz tu prazninu, moguće je da imate lordozu.
Ako imate ove simptome, idite kod lekara:
- obamrlost
- “mravinjanje” i trnci
- bol nalik električnom šoku
- slaba kontrola nad bešikom
- slabost
- problem sa kontrolom mišića
To su simptomi ozbiljnijih problema, najčešće ukleštenog nerva.
Lordoza kod dece
Lordoza se često javlja kod dece bez nekog očitog uzroka. To stanje se zove benigna juvenilna lordoza. Obično se javlja kod dece koja imaju slabe kukove. Benigna juvenilna lordoza obično nestaje sama od sebe kada dete odraste.
Lordoza može biti znak diskolakcije kuka, posebno ako je dete imalo neku nezgodu ili palo.
Ostali problemi koji mogu izazvati lordozu kod dece su vezani za nerve i mišiće. Ta oboljenja su retka:
- cerebralna paraliza
- mijelomenigokela, nasledno oboljenje kod koga dolazi do curenja kašaste mase kičmene moždine i nervnih vlakana iz kičmene moždine
- mišićna distrofija, grupa naslednih oboljenja koja izaziva slabost mišića
- spinalna mišićna atrofija, nasledno oboljenje koje izaziva nevoljne pokrete
- artrogripoza, urođeni problem koji onemogućuje normalne pokrete zglobova
Lordoza kod trudnica
Mnoge trudnice imaju bolove u leđima i imaju simptome lordoze. Međutim, lordoza se tokom trudnoće javlja jer se kičma prilagođava stomaku koji raste.Bol u leđima se javlja zbog promene u cirkulaciji, i bol obično nestaje nakon porođaja.
Kako se postavlja dijagnoza lordoze?
Lekar će pogledati vašu ličnu anamnezu, pregledati vas i pitati koje simptome imate kako bi odredio da li imate lordozu. Tokom pregleda, lekar će vam verovatno reći da se savijete napred i sa strane. Tako se proverava
- da li je zakrivljeni deo kičme fleksibilan ili ne
- koji opseg pokreta imate
- da li vam je kičma ravna
- da li su prisutne neke anomalije
Lekar će vas možda pitati i sledeće:
- Kada ste primetili neobično zakrivljenje kičme?
- Da li se zakrivljenje pogoršava?
- Da li zakrivljenje menja oblik?
- Da li osećate bolove i gde?
Kada se odredi moguć uzrok lordoze, verovatno ćete morati na rendgen kako bi se videlo pod kojim uglom je kičma zakrivljena. U zavisnosti od ugla zakrivljenja, kao i od drugih faktora (visina, starost, telesna težina) se postavlja i dijagnoza lordoze.
Kako se leče cervikalna i lumbalna lordoza?
Lordoza se može lečiti na nekoliko različitih načina. U lakšim slučajevima, zakrivljenje kičme se vraća u normalan položaj samo. Ipak, ponekad konvencionalni i prirodni tretmani pomažu u ispravljaju kičme i ublažavanju simptoma lordoze.
Konvencionalni načini lečenja su:
- antiinflamatorni lekovi
- fizikalna terapija koja jača kičmu i povećava fleksibilnost i opseg pokreta
- nošenje proteze koja ispravlja donji deo kičme
Za lečenje cervikalne lordoze: imobilizator vrata
Za lečenje lumbalne lordoze:
- nošenje proteze za torakalni deo kičme
- skidanje suvišnih kilograma smanjuje opterećenje kičme u cervikalnom i lumbalnom delu
- vežbe (primeri u nastavku)
- spavanje sa dodatnim jastucima koji podupiru kičmu
Operacija kičme se razmatra samo u težim slučajevima i/ili ako su prisutni neurološki problemi ako nijedan konvencionalni način lečenja ne pomaže, operacija se radi kako bi se ublažili bolovi.
Koje vežbe pomažu u lečenju lordoze?
Kao što je već rečeno, vežbe se uvek preporučuju za ublažavanje bolova. Vežbanje i istezanje dosta pomažu u jačanju mišića i povećavanju fleksibilnosti. Pokušajte da neko vreme radite ove vežbe kako biste ublažili bolove u vratu i donjem delu leđa.
- Istezanje kukova: dok stojite, savijte koleno iza sebe i uhvatite se za članak. Povucite nogu ka sebi i nagnite kukove napred. Ostanite u tom položaju oko 20 sekundi. Ponovite vežbu i sa drugom nogom.
- Istezanje donjeg dela leđa: lezite na pod, savijte kolena prema grudima i uvatite se za noge. Ostanite u tom položaju oko 30 do 60 sekundi.
- Trbušnjaci: lezite na pod, stavite ruke ispod glave i podignite torzo (tako da ne naprežete mišiće vrata) tako da vam telo bude oko 30 stepeni u odnosu na pod. Ponovite vežbu 10 puta.
- Most: lezite na pod, zatim stavite stopala na pod tako da vam kolena budu savijena pod uglom od 90 stepeni. Stisnite butine i podignite kukove koliko god možete. Ostanite u ovom položaju 10 do 20 sekundi.
Koja je razlika između lordoze, kifoze i skolioze?
Postoje tri poremećaja zakrivljenja kičme koje ljudi često brkaju: skolioza, lordoza i kifoza. Svi ovi poremećaji se odnose na abnormalna zakrivljenja kičme. U suštini, razlika između ova tri oboljenja jeste u delu kičme u kom se abnormalno zakrivljenje javlja, kao i od sipmtoma. Evo i koje su razlike između ova tri stanja.
Da li imam kifozu?
Kifoza je često oboljenje koje podrazumeva krivljenje gornjeg dela kičme. U poređenju sa prirodnim zakrivljenjem koje iznosi između 20 i 50 stepeni, kod kifoze se javlja zakrivljenje gornjeg dela kičme više od 50 stepeni. To dovodi do sasvim pogrbljenog držanja. Kifoza se može javiti u bilo kom životnom dobu, ali se najčešće javlja kod starijih žena koje imaju osteoporozu koja im slabi kičmu. Ostali uzroci kifoze su degeneracija diskova, urođeni defekti i terapija za rak. Ako patite od kifoze, verovatno osećate bol i ukočenost u leđima.
Da li imam skoliozu?
Skolioza je takvo zakrivljenje da kičma počinje da se krivi sa strane. Ako osobu sa skoliozom dobro pogledate, kičma joj izgleda zakrivljeno u obliku slova S ili C. Postoji nekoliko različitih tipova skolioze, uključujući urođenu, neuromuskulatornu, degenerativnu i idiopatsku. Osobe koje imaju skoliozu obično imaju i jedno rame ili kuk viši od drugog. Osim toga, glava nije takoreći “centrirana”, a ostali simptomi su bol u donjem delu leđa, ukočenost i umor.
Prognoza kod lordoze
Kod većine ljudi lordoza kičme ne izaziva velike probleme. Međutim, zdrava kičma je veoma važna jer je ona odgovorna za mnoge naše pokrete i fleksibilnost. Ako se lordoza ne leči, može dovesti do dugoročnih problema sa
- kičmom
- kukovima
- nogama
- unutrašnjim organima
Kako sprečiti lordozu?
Mada još uvek nema nekog konkretnog vodiča o prevenciji lordoze, neke vežbe vam mogu pomoći u održavanju pravilnog položaja kičme:
- vežbe za ramena
- vežbe za vrat
- joga
- podizanje nogu
- vežbe za kukove sa loptom za pilates
Dugo stajanje može promeniti zakrivljenje kičme. Jedno ispitivanje je pokazalo da dugo sedenje znatno utiče na zakrivljenje donjeg dela kičme. Ako morate dugo da stojite na poslu, kad god imate pauzu sedite. Ako dugo sedite, kupite kvalitetnu stolicu.
Kada posetiti lekara?
Ako se zakrivljenje vraća u normalu kada se nagnete napred (tj. ako je fleksibilno), ne morate da se lečite, dovoljno je samo da radite vežbe.
Međutim, ako donji deo kičme nije fleksibilan, trebalo bi da odete kod lekara. Takođe, idite kod lekara i ako vam bolovi ometaju svakodnevne obaveze. Naša fleksibilnost i pokretljivost umnogome zavisi od toga u kakvom nam je stanju kičma. Lekar će vam reći kako da lečite ovo zakrivljenje. Lečenje lordoze može sprečiti razne komplikacije, posebno artritis i hronične bolove u leđima.