ČVORIĆI ILI KVRŽICE ISPOD PAZUHA su prilično česta pojava i obično ih izazivaju uvećani limfni čvorovi ili žlezde u pazušnim jamama. Međutim, postoje i brojni drugi uzroci pojave kvržica ispod pazuha, od kojih neki moraju da se leče.
Srećom, postoje brojni tretmani za lečenje ovih kuglica ispod pazuha koje mogu biti bezbolne ili bolne na dodoir, a izbor zavisi od toga šta izaziva njihovu pojavu. Lekar može da dijagnostikuje osnovni uzrok zbog koga se javljaju izrasline i da prepiše delotvoran način za lečenje.
Uzroci pojave kvržica ispod pazuha
Postoje brojni mogući uzroci koji dovode do pojave kvržica ispod pazuha. Većina ovih izraslina je bezopasna i direktna su posledica abnormalnog rasta tkiva.
Međutim, kvržice ispod pazuha mogu da ukazuju i na mnogo ozbiljniji osnovni zdravstveni problem. Ukoliko je ovo slučaj, verovatno će biti neophodna lekarska intervencija.
U neke od najčešćih uzroka koji dovode do formiranja kvržica u pazušnim jamama, spadaju:
- nekancerogeno formiranje viška fibroznog tkiva, odnosno, vlaknastog vezivnog tkiva (fibroadenom)
- ciste, ili kesice ispunjene tečnošću
- alergijske reakcije na dezodorans, antiperspirant ili sapun
- virusna ili bakterijska infekcija
- infekcija koja se izliva u kvržicu ispod pazuha
- masne izrasline (lipomi)
- burna reakcija na vakcinaciju
- gljivična infekcija
- lupus
- rak dojke
- limfom
- leukemija
Simptomi
Najuočljiviji simptom je sama kuglica. Ove kvržice mogu da variraju u veličini – od veoma sićušnih do prilično velikih.
I tekstura kvržice u pazušnoj jami može da se razlikuje u zavisnosti od toga šta je izaziva. Na primer, cista, infekcija ili masna izraslina mogu da budu meke na dodir. Međutim, fibroadenomi i kancerogeni tumori mogu da budu tvrdi i nepokretljivi.
Kod nekih osoba koje imaju kvržicu, može da dođe do pojave bola.Kvržica bolna na dodir je često povezana sa infekcijama i alergijskim reakcijama, usled kojih se javljaju mekše kvržice. Infekcija limfnog čvora takođe može da izazove bolnu kvržicu ispod pazuha.
Infekcije mogu da izazovu ove simptome kod osoba sa kvržicom ispod pazuha:
- otok limfnih čvorova u čitavom organizmu
- povišena telesna temperatura
- noćno znojenje
Razlike kod muškaraca i žena
Kvržice ispod pazuha se javljaju i kod muškaraca i kod žena svih životnih dobi, a većina ih je bezopasna. Međutim, kod žena bi trebalo da izazovu poseban oprez jer to može da bude pokazatelj raka dojke.
Žene bi trebalo da obavljaju samopreglede dojke jednom mesečno i da se javljaju lekaru zbog rutinskih pregleda. Ukoliko žena otkrije kvržicu, trebalo bi to odmah da prijavi lekaru.
Saznajte> Rak dojke: 8 prvih simptoma za rano otkrivanje
Muškarci obično mogu da čekaju na odlazak kod lekara, sve dok ne primete znakove upozorenja koji ukazuju na to da je kvržica ozbiljna. Razlog tome je da kod muškaraca postoji daleko manja verovatnoća da će dobiti kvržicu ispod pazuha koja je posledica raka dojke. Međutim, mada je to retkost, rak dojke može da se javi i kod muškaraca.
Kako ćete znati da li je kvržica ispod pazuha opasna
Svaka nova ili novootkrivena kvržica na telu može da bude razlog za brigu. Međutim, nisu sve kvržice štetne, a nisu čak ni bolne. Ozbiljnost pojave kvržice ispod pazuha najbolje može da se utvrdi lekarskim pregledom, a ponekad i dodatnim ispitivanjima.
U znakove upozorenja, koji mogu da ukazuju da se radi o ozbiljnijoj kvržici, spadaju:
- postepeno uvećavanje
- izostanak bola
- nepovlačenje
Ukoliko neko oseća ili uočava bilo koji od ovih simptoma, ili ima nekih sumnji u vezi sa izraslinom, trebalo bi što pre da se javi lekaru, koji će isključiti sve ozbiljnije uzroke. Svakako, svaku neobičnu izraslinu bi trebalo detaljno ispitati.
Povezano> Bol ispod pazuha: 12 mogućih uzroka i saveti za ublažavanje bolova i lečenje
Šta je sledeći korak?
Kada se javite lekaru zbog kuglice ispod pazuha, on će obično početi da postavlja pitanja koja se tiču kvržice. Lekar može da vas pita da li osećate bol ili nelagodu.
Pored toga, lekar će obaviti i fizikalni pregled. Ovaj pregled bi trebalo da se sastoji od palpacije (opipavanja rukom) ili masaže kojima se utvrđuju konzistencija i tekstura izraslina ispod pazuha. Ova procedura lekaru omogućava temeljit pregled limfnih čvorova.
Dijagnostikovanje
Samo lekar može da odredi da li je kuglica u pazušnoj jami ozbiljna ili ne. Lekar može da utvrdi i uzrok samo na osnovu jednostavnog pregleda.
U drugim slučajevima, lekar može da traži od pacijenta da sam, određeno vreme, pažljivo prati kvržicu i proverava da li dolazi do nekih promena.
Ponekad lekar može da traži i dodatna ispitivanja koja će mu pomoći da isključi druge uzroke, kao što su alergijske reakcije, infekcije i rak. U takva ispitivanja spada i sledeće:
- alergo test
- kompletna krvna slika (broj crvenih i belih krvnih zrnaca)
- biopsija kojom se uzima mali uzorak tkiva radi ispitivanja u laboratoriji
- rentgen grudnog koša ili dojke (mamograf)
Ako su kvržice bezopasne, možda neće biti potrebno dalje ispitivanje. Lekar može jednostavno da nadgleda kvržicu i zamoli pacijenta da ga obaveštava o bilo kakvim promenama do kojih dođe.
Lečenje
Brojne osobe imaju kvržice ispod pazuha koje nije potrebno lečiti. Lekar može jednostavno da nadgleda izraslinu i da traži od pacijenta da ga obaveštava o bilo kakvim promenama njenog izgleda.
Osobama kod kojih nije potrebno formalno lečenje zbog kvržice ispod pazuha, lekar može da preporuči neke kućne lekove, kao što su:
- tople obloge
- kreme koje se kupuju u slobodnoj prodaji
- analgetici
Kuglice i čvorići koji su posledica alergijske reakcije, povlače se kada se ukloni alergen. Ako je čvorić posledica bakterijske infekcije, lekar će najverovatnije prepisati antibiotike koji će izlečiti infekciju. Kuglica ispod pazuha bi trebalo da se smanji i na kraju nestane.
Za uklanjanje masnog tkiva ili cista, mogu da budu potrebne jednostavne procedure. Ovakve procedure obično kratko traju i minimalno su rizične po pacijenta.
Šta ako je kvržica ispod pazuha kancerogena?
Nažalost, neke kvržice ispod pazuha posledica su mnogo ozbiljnijih uzroka, kao što su kancerogeni tumori.
U takvom slučaju, lekar će morati da leči rak. Mogućnosti za lečenje su slične kao i kod brojnih drugih oblika raka. U neke mogućnosti lečenja spadaju:
- operacija
- zračenje
- hemoterapija
Prognoze
Prognoze u slučajevima pojave kvržica ispod pazuha, u najvećoj meri zavise od njihovog uzroka.
Na primer:
- Kvržica koja je posledica virusne infekcije obično se povlači kada infekcija prođe.
- Kvržice koje su posledica alergijske reakcije trebalo bi da nestanu čim se alergen ukloni ili se smanji izlaganje alergenu.
Međutim, neke kvržice ispod pazuha neće se povući bez lečenja.
Na primer:
- Lipom nije štetan, ali ne može da se povuče sam. Zbog toga lipom mora da se podvrgne medicinskoj proceduri i da se ukloni.
- Kvržice koje su posledica raka razlikuju se u smislu uspešnosti ishoda.
U faktore koji mogu da utiču na ishod kod osoba koje imaju kancerogenu kvržicu ispod pazuha, spadaju:
- stadijum raka u kome je počelo lečenje
- da li se rak proširio na druge delove organizma
Kako i kod svih oblika raka, rano otkrivanje je veoma važno u smislu povećavanja šansi za uspešnu remisiju (povlačenje bolesti).
Konačno, otkrivanje uzroka koji dovode do pojave izraslina ispod pazuha je od vitalnog značaja, u smislu lečenja i ishoda. Kada se kuglica otkrije, uvek je dobro da se tim povodom konsultuje lekar, koji će otkriti tačan uzrok i odlučiti šta bi trebalo da se preduzme u cilju lečenja.