Gljivice na noktima i gljivice na nogama posledica su prekomernog razmnožavanja kandide na području nokta ili nogu. Kandida je gljivica koja je prirodni deo ljudskog organizma (nalazi se u ustima, probavnom i genitalnom traktu i sistemu), ali pod određenim uslovima, ova gljivica može se preterano razvijati i stvoriti uslove za razvoj gljivične infekcije.
Gljivična infekcija može se pojaviti u samom organizmu, kao i na koži bilo kog dela tela, ali najčešće se manifestuje na noktima i nogama, gde gljivice za mnoge postaju prava noćna mora, koje samo najuporniji uspeju da se oslobode.
Mnogi ne znaju puno o tome šta zapravo predstavlja gljivična infekcija, kako preventivno raditi na tome da se gljivice na noktima ili gljivice na nogama ne pojave, a ni o tome kako izlečiti kandidu. Sve o tome saznaćete u nastavku teksta.
Šta je kandida?
Kandida je gljivica čije su prirodno stanište usta i creva u živom ljudskom organizmu, gde gljivica pomaže prilikom varenja i apsorpcije nutrijenata. Međutim, određena stanja organizma mogu poremetiti čitav imunitet i sadržaj elemenata u organizmu, pa tako i gljivica.
Prekomerno razmnožavanje kandide u organizmu remeti čitavu ravnotežu elemenata u telu, ili na njemu, što dovodi do gljivične infekcije, koja može pogoditi najrazličitije delove organizma. Drugi naziv gljivične infekcije je kandidijaza, a stručnom terminologijom, predstavlja gljivično obljenje koje je prouzrokovano kvasnicom Candida albicans.
Šta uzrokuje gljivice na noktima i nogama?
Gljivične infekcije, dakle, uzrokovane su prekomernim razmnožavanjem kandide. Postoje uslovi koji pogodno deluju i služe kao okidač i uzrok disbalansa u organizmu. On se može odraziti širom tela i organizma, a to gde će se pojaviti kandidazija, najviše zavisi od njenog uzročnika.
Dok se gljivične infekcije creva i stomaka češće pojavljuju kod onih koji uzimaju antibiotike, kod onih koji imaju ishranu bogatu ugljenim hidratima i šećerima i izlažu se duvanskom dimu i preteranoj konzumaciji alkohola, za pojavu gljivične infekcije na noktima i nogama, zaduženi su nešto drugačiji uzročnici.
Naredni faktori stvaraju bolje uslove za razvoj gljivične infekcije na noktima i nogama:
- Toplo i vlažno vreme
- Često znojenje
- Loša higijena
- Uska garderoba koja steže
- Veštačke tkanine u kojima koža ne diše
- Izlaganje kože i noktiju iritirajućim supstancama
- Neredovno pranje ruku i nogu
- Nedovoljno dobro sušenje ruku i nogu nakon kupanja ili pranja
- Zdravstvena stanja koja pogađaju imuni sistem (dijabetes, hormonski poremećaji, problemi sa tiroidnom žlezdom…)
- Uzimanje antibiotika koji utiču na prirodni balans kandide u organizmu
- Povreda nokta ili operacija istog
- Dijabetes
- Oslabljeni imuni sistem
- Problem sa cirkulacijom
- Atletsko stopalo (gljivice na stopalima)
Logično, gljivice na noktima ruku pojaviće se usled neredovne higijene ruku, kao i ostalih faktora, dok će se gljivice na noktima nogu ili gljivice na nogama (stopalima), pojaviti zbog faktora koji se odnose na ovaj deo tela. Specifično za gljivice na noktima na nogama i atletsko stopalo jeste to što su im skloniji ljudi koji imaju problem sa visokim znojenjem kože.
Prevencija za gljivice na noktima i atletsko stopalo
Šansa da nastane gljivična infekcija nokta može se umanjiti prevencijom. Evo šta možete da uradite kako biste preventivno reagovali i sprečili kandidijazu na noktima ili atletsko stopalo:
- Održavanje noktiju i stopala čistim i suvim
- Održavanje noktiju kratkim
- Nošenje čarapa od prijatnog materijala
- Upotreba antigljivičnih pudera i sprejeva
- Izbegavanje izlaganja ruku i nogu dugim periodima u vodi
- Rađenje manikira i pedikira u čistim uslovima, sa čistom opremom i na pravilan način
- Nikako ne grickati i ne ljuštiti nokre
- Na bazenima, u svlačionicama i ostalim javnim mestima uvek nositi obuću
- Ne stavljati veštačke nokte
- Redovno pranje nogu i ruku
- Ne deliti cipele i čarape sa drugim ljudima
Gljivice na noktima i gljivice na nogama – simptomi
Simptomi gljivica na noktima i nogama, odnosno na stopalima, su prilično različiti. S obzirom da je u prvom slučaju mesto pogođeno kandidom nokatna ploča, a u drugom sama koža – prva razlika simptoma gljivične infekcije je samo područje na kome se infekcija pojavljuje.
Simptomi gljivica na noktima
Simptomi koji pokazuju da je verovatno došlo do infekcije gljivice na noktima, često su dobro zamaskirani duži vremenski period. Zato savetujemo da redovno i pažljivo posmatrate svoje nokte. Naravno, važno je i da preventivno vodite računa o njima i održavate redovnu higijenu.
Evo koji simptomi ukazuju na to da je možda došlo do pojave gljivice na noktima nogu ili ruku:
- Udebljanje nokatne ploče
- Krhkost i laka lomljivost nokta
- Beličasta, žućkasta ili braon diskolorizacija nokta
- Stvaranja otpadaka ispod nokatne ploče
- Suva i puderasta površina nokta
- Podizanje nokta
- Uvijanje nokta i stvaranje izraslina i neravnina na nokatnoj ploči
Bez tretiranja pogođenog nokta, simptomi postaju sve gori – nokatna ploča sve zadebljanija, a dolazi do sve veće promene boje nokta. Ukratko – vremenom se stvara sve veća deformacija nokatne ploče.
Gljivice na nogama (atletsko stopalo) – simptomi
Gljivice na stopalima, zovu se i atletsko stopalo, a takođe duži vremenski period mogu da ostanu neprimećene i kamuflirane, zbog sporog razvoja samih simptoma infekcije. Zato, kao i kod nokta, treba pažljivo pratiti svaku promenu na koži samih stopala.
Evo nekih od simptoma koji govore o tome da je možda došlo do kandidijaze stopala, odnosno do pojave atletskog stopala:
- Ljuštenje i pucanje kože na stopalima
- Crvenilo i stvaranje plikova i rana na stopalu (obično između prstiju)
- Svrab ili osećaj pečenja kože
- Promena boje kože na stopalima
Atletsko stopalo – vrste kandidijaze
Simptomi se razlikuju i u zavisnosti od toga koja vrsta infekcije je pogodila područje stopala, odnosno o kom tipu atletskog stopala se radi. Evo koje vrste gljivica na stopalima postoje:
- Mokasina tip – gljivice se pojavljuju na petama, gde se javlja zadebljana i ispucala koža
- Interdigitalni tip – gljivice se javljaju između prstiju, obično između trećeg i četvrtog i četvrtog i petog prsta
- Vezikularni tip – javljaju se plikovi
- Gljivice na noktima – kandida se ubrzano razvija na noktu ili više njih
Postavljanje dijagnoze gljivične infekcije
Nakon uočavanja simptoma, ne treba odmah sebi postaviti dijagnozu, već zakazati pregled kod dermatologa. Ovo treba uraditi što ranije, jer se pregledom kod dermatologa utvrđuje vrsta oboljenja, prepisuje terapija i može se otpočeti sa lečenjem.
Dermatolog će pažljivo pogledati nokte i noge, postaviti pitanja o simptomima, a ukoliko nije potpuno siguran, uzeće i bris koji će pogledati pod mikroskopom ili poslati u labaratoriju. Nakon toga, prepisaće terapiju sa kojom odmah morate otpočeti.
Kako izlečiti kandidu na noktima i gljivice na nogama
Lečenje gljivica na noktima i na nogama može biti izuzetno teško i dugo. Svakako, gljivice same ne odlaze, pa je tretman protiv kandide obavezan. Dermatolog će prepisati najbolji tretman uz koji će gljivična infekcija nokta brže nestati, u odnosu na stanje obolelog mesta.
Nekada će to podrazumevati kreme, gelove, pudere i slične lekove koji se nanose direktno na samo inficirano područje, a nekada lekove koji imaju oralnu primenu. Ako dermatolog to proceni, u nekim slučajevima kandide na noktima će preporučiti odstranjivanje čitavog zaraženog nokta.
Mast ili krema za gljivice na noktima i nogama
Kreme za gljivice na noktu\ima ili nogama, definitivno su najčešći vid terapije koji se prepisuje svima koji su pogođeni ovom infekcijom. Površinski, dermalni tretman najbolje rezultate daće ako su gljivice tek u nastajanju.
Zavisno od kreme ili masti koju prepiše dermatolog, tretman se ponavlja minimum dva, tri puta na dnevnom nivou. Kada se učini da se gljivice povlače – ne treba prestajati sa tretmanom. O trajanju i intenzitetu mazanja kreme za gljivice na noktima i nogama.
Olovka za gljivice na noktima
Olovke za gljivice su još jedan vid dermalnog lečenja gljivica na noktu ili noktima. Sve su popularnije zbog elegantnog izgleda i lakog nanošenja. Isto kao i krema, rastvor se olovkom za gljivice na noktima nanosi nekoliko puta dnevno, na inficirano područje nokta i njegovu tableokolinu.
Tablete za lečenje gljivice na nogama i noktima – najbolji lek protiv kandide
Kandidijaza se može lečiti i tabletema. Zavisno od procene dermatologa, on prepisuje samo lekove za oralnu primenu, samo kremu, mast ili olovku, ili kombinaciju više lekova.
Tablete koje se koriste za lečenje gljivica uglavnom se uzimaju dva puta na dnevnom nivou. One izunutra ubijaju gljivice i tako leče mesta zahvaćena kandidijazom.
Ni kreme, a ni tablete za lečenje gljivica ne treba uzimati na svoju ruku. Izuzetno je važno pratiti terapiju koju je pripisao doktor specijalista – dermatolog. Tokom lečenja treba ići na redovne kontrole.