DISHIDROZA je čest oblik ekcema. Kod dishidrioze se javljaju mali plikovi na prstima na rukama i nogama, dlanovima i stopalima, koji nepodnošljivo svrbe.
Ova vrsta ekcema se zove i dishidriotični ekcem, vezikularni ekcem i palmoplantarni ekcem.
U ovom tekstu ćemo videti koji su sve mogući simptomi dishidrioze koji su uzroci i kako se sprovodi lečenje.
Simptomi dishidrioze na rukama
Dishidrioza na rukama izaziva pojavu malih plikova, najčešće na rukama, a ponekad i na stopalima. Ovi plikovi obično strašno svrbe, a mogu biti čak i bolni.
Simptomi dishidrioze su:
- plikovi na dlanovima ili na prstima
- plikovi na tabanima
- svrab i peckanje oko plikova
- pojačano znojenje oko plikova
Plikovi koji se javljaju zbog dishidrioze obično nestaju u roku od 2-3 nedelje. Nakon toga koža postaje suva, ispucala i crvena.
Pošto ovi plikovi za sobom mogu ostaviti i otvorene ranice na koži, osobe koje imaju dishidriozu na rukama imaju i velik rizik od infekcija kože, posebno stafilokokom. Simptomi infekcije kože stafilokokom su:
- plikovi puni gnoja
- bol
- krasta
- otok na koži
Ako mislite da imate neku infekciju na koži, bez odlaganja idite kod lekara.
Uzroci dishidrioze na rukama
Dishidrioza na rukama i stopalima se može javiti zbog:
- jakog stresa
- sezonskih alergija
- čestog i dugog boravka u vodi
- prekomernog znojenja šaka i stopala
Ovakvi plikovi se mogu javiti i zbog alergijske reakcije na neke metale, uključujući nikl i kobalt. Ovi metali se nalaze u predmetima sa kojima često dolazimo u kontakt (mobilni telefoni, nakit).
Povezano>>> Evo šta da radite kada imate ekcem na rukama
Faktori rizika za dishidriozu na rukama
Procenjuje se da žene imaju dvostruko veći rizik od dishidrioze na rukama u odnosu na muškarce. Dishidrioza na rukama se obično javlja kod osoba starih između 20 i 40 godina.
Poznati faktori rizika za dishidriozu na rukama su:
- porodična istorija dishidriotičnog ekcema
- istorija određenih oboljenja (polenska groznica, atopijski dermatitis, kontaktni dermatitis)
- povišene temperature tokom proleća i leta
- jak stres
- posao ili hobi koji podrazumeva “vlažne ruke” ili stopala duže vreme (odnosno, mnogo rada sa vodom ili u vodi)
Osobe koje primaju intravensku imunoglobulinsku terapiju takođe imaju veći rizik od pojave dishidrioze na rukama. Ova terapija podrazumeva ubrizgavanje specifičnih antitela u venu kako bi se organizam lakše izborio sa određenim virusom ili bakterijom.
Postavljanje dijagnoze
Da bi se postavila dijagnoza dishidrioze na rukama, lekar će vam pregledati kožu. Verovatno će vam postaviti i pitanja o tome da li je neko u vašoj porodici imao dishidriozu na rukama, čime se bavite, kako se hranite i da li pijete neke lekove.
Preporučuje se i alergo test kako bi se utvrdilo da li neki specifični alergen izaziva ekcem. Alergo test se radi tako što se koža bocka iglama i na nju se nanose najčešći alergeni (neke vrste hrane, mačija i pseća dlaka, grinje, polen), a zatim se prati reakcija.
Ako se utvrdi šta je moguć uzročnik dishidrioze, lekar će vam dati preporuku šta da radite kako biste sprečili ponovnu pojavu dishidrioze na rukama.
Lečenje dishidrioze
Ne postoji nikakav klasičan lek za dishidriozu na rukama, ali postoji dosta stvari koje vam mogu pomoći da ublažite ovaj problem.
Konvencionalni tretmani za dishidriotični ekcem su:
- Kreme koje sadrže kortikosteroide, koje ublažavaju upalu i iritaciju.
- Antihistaminici protiv svraba.
- Kreme protiv svraba koje sadrže pramoksin i mogu se kupiti i bez recepta.
- Drenaža plikova. To može da radi samo dermatolog – nikako nemojte to pokušavati sami.
- Oralni kortikosteroidi za ublažavanje upale.
- Terapija svetlošću. Izlaganje UV zracima ublažava problem sa dishidriozom na rukama.
Injekcije botoksa (botulinskog toksina) se takođe koriste za sprečavanje prekomernog znojenja, koje često pogoršava stanje kod dishidrioze na rukama.
Dishidroza prirodno lečenje
Za prirodno lečenje dishidroze ruku i stopala se koriste obloge i kreme.
Primeri prirodni lekova za dishidriotični ekcem su:
- Stavljajte hladne obloge na plikove i držite ih po 15 minuta kako biste ublažili svrab. Nakon toga namažite kožu kremom koju vam je prepisao lekar ili nekim hidratantnim sredstvom.
- Često mažite hidratantne kreme, posebno nakon pranja ruku.Odlični prirodni lekovi za dishidrozu su kokosovo, maslinovo ulje i svinjska mast.
Često pranje ruku smanjuje rizik od infekcija. Ograničite kupanje i tuširanje na najviše 10 minuta, nemojte se tuširati vružom vodom i odmah nakon tuširanja se namažite hidratantnim sredstvom kako biste sprečili isušivanje kože.
Ishrana i dishidroza ruku i stopala
Ako vam klasiča terapija za dishidrozu ne pomaže, pokušajte da smanjite ili eliminišete iz ishrane hranu koja često sadrži teške metale. Ovakvi metali mogu izazvati ili pogoršati dishidriozu.
Primeri takvih namirnica su:
- konzervisano meso i riba
- indijski orah
- čokolada i kakao
- bubrežasti pasulj iz konzerve
- jezgrasto voće
- semenke
- soja i proizvodi od soje
Ako imate alergiju na neke namirnice, ishrana bogata takvim namirnicama može pogoršati simptome dishidrioze.
Moguće komplikacije
Dishidriotični ekcem u nekim slučajevima izaziva infekcije na koži. Tada je obično potrebno koristiti antibiotike.
Ako se dishidrioza na rukama i stopalima često javlja, verovatno će se javiti i zadebljali i grubi delovi na mestima na kojima se javljaju plikovi.
Prevencija
Mada nema pouzdanog načina da sprečite pojavu ekcema, adekvatna nega kože vam može pomoći da smanjite rizik od ponovne pojave simptoma.
Najbolji načini prevencije dishidrioze na rukama su
- Mažite ruke nekim hidrirajućim sredstvom nakon tuširanja ili kupanja. Tako ćete sprečiti gubitak vlage iz rukama i suvoću kože.
- Nosite laku, komotniju odeću napravljenu od prirodnih materijala, prvenstveno od pamuka. Izbegavajte sintetičke materijale i materijale u kojima koža ne može da “diše” (tu spada i vuna).
- Potrudite se da se ne češete, jer to može samo oštetiti kožu i pogoršati stanje.
- Smanjite izlaganje alergenima, posebno dlaci kućnih ljubimaca i polenu. Perite svog ljubimca šamponima protiv perutanja kako biste smanjili rizik od alergija.
- Koristite ovlaživač vazduha, posebno zimi, kada je vazduh jako suv. To će dodati vlagu vazduhu i sprečiti isušivanje kože.
Prognoza
Dishidrioza na rukama i stoplima može biti blaga, ali i veoma teška. Neki ljudi imaju ovaj problem godinama, dok se kod drugih on povlači s vremena na vreme, ali kada se javi simptomi su toliko teški da je gotovo nemoguće raditi rukama bilo šta.
Ako imate dishidriozu na rukama, obavezno idite kod lekara. Lečenje i prevencija pomožu da se ovo stanje kontroliše. Tako se i značajno smanjuje rizik od infekcije kože i komplikacija.
[icegram campaigns=”7419″]