Anksioznost i nervoza mogu izazvati jak, oštar bol u želucu i stomaku koji se ponekad širi u grudi, vrat, grlo i lopatice.Ovakvi simptomi poremećenog želuca na nervnoj bazi se mogu javljati retko, povremeno ili mogu biti hronični. Na primer, mučnina u želucu zbog nervoze se može javiti s vremena na vreme, ali to stanje može biti i trajno.
Nervoza, mučnina i bol u želucu zbog anksioznosti se mogu javiti pre ili tokom napada anksioznosti, mada se ponekad javljaju i nevezano za to.
Simptomi mogu biti blagi, umereni i teški. Ponekad se javljaju “u talasima”, gde se intenzitet simptoma ciklično ili aciklično pojačava i smanjuje.
Simptomi anksioznosti se mogu menjati iz dana u dan ili nekoliko puta na dan.
Mogu se javiti:
- mučnina
- nadutost
- osećaj peckanja u sredšnjem delu stomaka i želucu
- gasovi
- podrigivanje
- osećaj da se u stomaku nalazi čvor
- neprijatan osećaj u stomaku
- nepirjatan osećaj punoće u stomaku
- osećaj leptirića u stomaku
- stegnutost u stomaku
- nervoza u stomaku
- kiselina
- “težak” stomak
- krčanje creva nakon jela
- gorušica
- povraćanje
- dijareja
- retka stolica
- opstipacija
- sindrom iritabilnih creva
- hronični problemi sa stomakom
To su tek neki od simptoma.Mogu se javiti dva, tri ili svi nabrojani simptomi.Moguće su sve kombinacije navedenih simptoma.
Šta izaziva nervozu, mučninu i bol u želucu na nervnoj bazi ?
Pošto postoji dosta mogućih uzroka nervoze i bolova u želucu, čiji su simptomi slični kao kod anksioznosti, najbolje je da odete kod svog lekara i utvrdite o čemu je reč. Ako vaš lekar utvrdi da je reč samo o stresu i anksioznosti, možete se opustiti. Lekari lako mogu razlučiti kada se nervoza, mučnina i bol u želucu javljaju na nervnoj bazi, a kada zbog nekog oboljenja.
Kada se bol u želucu javlja zbog stresa i nervoze, stresne situacije izazivaju taj simptom.
Stres odmah izaziva odgovor organizma i fiziološke, psihološke i emotivne promene koje dovode do toga da se telo sprema za odgovor na pretnju (“bori se ili beži”).
Deo tog odgovora na stres jeste usporavanje varenja, pošto se telo fokusira na odgovor u urgentnoj situaciji. Kada se stres retko javlja, telo se lako i brzo oporavlja od tih fizioloških, psiholoških i emotivnih promena koje stres izaziva, telo se brzo vraća normalnom funkcionisanju.
Međutim, kada se stresni odgovor organizma često javlja, telo se mnogo teže oporavlja, što znači da često i ostaje u polu-hiperstimulisanom stanju, jer hormoni stresa deluju kao stimulansi. Takva hiperstimulacija često podrazumeva i probleme sa varenjem i bol u želucu. Nervoza i bol u želucu su česte posledice hroničnog stresa.
Šta raditi kada želudac boli od nervoze ?
Kada želudac boli od nervoze reč je samo o simptomu hroničnog stresa, nema razloga za brigu. Čim nađete način da se izborite sa stresom, i vaše telo će početi normalnije da funkcioniše i svi simptomi će se povući, uključujući nervozu, mučninu i bol u želucu. Dakle, bol u želucu od nervoze nije razlog za brigu ako se javlja samo povremeno.
Treba naglasiti i to da kada se ovakvi problemi jave na nervnoj bazi, potrebno je neko vreme da se povuku. Nije redak slučaj da ovakvi simptomi potraju duže nego što većina ljudi misli da je normalno. Mogu se javiti i komplikacije tih problema ako se oni javljaju previše često. Često i ishrana igra značajnu ulogu u rešavanju hroničnih problema sa želucem. Ako bol u želucu i stomaku na nervnoj bazi traje mesecima potražite pomoć lekara.