Bolovi u butinama (svi mogući uzroci i saveti za lečenje)

bol u butini

BOLOVI U BUTINAMA su čest problem, što ne znači da ga treba ignorisati. Mada su bolovi i neprijatan osećaj ponekad neizbežni, ako se informišete o uzrocima bolova u butinama, možda ćete se lakše zaštititi od njih. Najbolji način da se rešite hroničnih bolova u butinama jeste da naučite sve o uzrocima, simptomima i tretmanu ovakvih bolova.

Bol u butinama se može javiti zbog različitih oboljenja ligamenata, tetiva, mišića, zglobova, kostiju, nerava, krvnih sudova i kože. Ako se ne leči, može dovesti do potencijalno smrtonosnih komplikacija.

bol u nozi butina

Gde se javlja bol?

Precizna lokacija na kojoj se javlja bol zavisi od uzroka bolova. Kada se utvrdi uzrok bolova u butinama, leči se i uzrok i istovremeno se radi na ublažavanju bolova.

  • Bol u prednjem delu butina

Bol u prednjem delu butina je poznat i kao anteriorni bol u butinama. Ovakav bol se može javiti iznenada i najčešći uzroci su istegnuće mišića i kontuzije zbog direktnog udarca. Hroničan bol i bol koji se postepeno javlja se obično javljaju zbog povreda koje nisu pravilno lečene.

  • Bol u zadnjem delu butina

Ovaj bol se zove i posteriorni. Može biti i hroničan i akutan i može se javiti i iznenada i postepeno. Kao i kod bolova u prednjem delu butina, ovakvi bolovi se obično javljaju neposredno nakon povrede ili zbog nezalečene povrede.

  • Bol u spoljnom delu butine

Uzrok ovakvih bolova je obično očigledan, npr. istegnuće mišića tokom napornijeg vežbanja. Međutim, ponekad se ovakvi bolovi javljaju i zbog drugih stvari (recimo, uklešten nerv).

  • Bol u unutrašnjem delu butine

Uzroci ovakvih bolova su prilično raznovrsni. Kako će se bol manifestovati zavisi i od uzroka bolova, ali su bolovi često prilično jaki. Jedan od najčešćih uzroka bolova sa unutrašnje strane butine je istegnuće butnog mišića, mada to nije i jedini uzrok bolova.


Uzroci bolova u butinama

bol u levoj butini

Šta izaziva bol u butini ? Postoji dosta uzroka ovakvih bolova. Neki bolovi se javljaju nakon povrede i takvi bolovi su akutni, dok se drugi razvijaju postepeno i duže traju. Najčešći uzroci bolova u butini su:

  • Istegnuće kvadricepsa: mišići butina se sastoje od tri velike grupe mišića: dugačkog mišića primicača (aduktora), zadnje lože i kvadricepsa. Problem sa kvadricepsom je najčešći uzrok iznenadnog bola u prednjem delu butine. Istegnuće kvadricepsa se najčešće jalvja prilikom šutiranja, skakanja i trčanja.
  • Kontuzija zadnje lože: bol u gornjem delu butine je obično jak i pogoršava se na dodir. Ako se jave ukočenost, modrice i otok, bol se možda javlja zbog kontuzije zadnje lože. Modrica se javlja zbog trenja mišića o kost. Ovakve povrede mogu biti lakše i teže.
  • Burzitis: upala ili iritacija burze može izazvati jak bol u gornjem i spoljnom delu butine. Ako je došlo do burzitisa kolena, određene aktivnosti (ustajanje, penjanje uz stepenice) su znatno otežane.
  • “Prenos” bolova: ponekad bolovi koji se javljaju u leđima, kukovima ili zadnjici mogu izazvati bol u butini. “Prenos” bolova je upravo to što mu ime kaže: bol koji se javlja zbog bolova na nekom drugom mestu.
  • Meralgija parestetika: bez obzira na to da li je u pitanju bol u levoj ili desnoj butini, meralgija parestetika (sindrom lateralnog butnog kožnog nerva) se javlja zbog pojačanog pritiska na nerv u karličnom delu. Kada dođe do ukleštenja ovog nerva, javlja se bol u desnoj ili levoj butini. Ovo oboljenje je ponekad teško razlikovati od drugih uzroka koji mogu izazvati bol u butini.
  • Alvuzijski prelom: reč je o jednom od ređih uzroka koji može izazvati bol u butini. On se javlja zbog prekomerne tenzije na mestima gde se ligament ili tetiva “kače” za kost, što može rezultirati otkidanjem parčeta kosti. Ovakve frakture izazivaju jake, oštre bolove, gubitak funkcije kosti i oticanje.

Simptomi bolova u butinama

bolovi u butinama lecenje

Bolovi u butinama se obično pogoršavaju nakon dužeg stajanja, hodanja ili aktivnosti koje zahtevaju istezanje kuka. Intenzitet bolova varira, a bolovi su slabiji prilikom sedenja ili ležanja. Simptomi koji se mogu javiti uz bol u butinama su:

  • jak bol u potkolenici i butini nakon hodanja ili penjanja uz stepenice
  • probadajuć bol u butini i kolenu (obično nakon povreda)
  • obamrlost i gorući bol u butini
  • oticanje, pojava modrice i osetljivost na dodir
  • slabost i osećaj “puckanja” u butini za vreme same povrede

Postavljanje dijagnoze

nestabilnost u nogama

Bol u butnoj kosti je obično probadajuć, a njegov intenzitet i trajanje će zavisiti od uzroka. Ako je bol tup, poseta lekaru verovatno nije neophodna. Uzrok bola u butini je obično povreda mišića, koja se lako leči odmorom i kućnim tretmanom.

Međutim, u nekim slučajevima je neophodno otići kod lekara. Da bi se postavila dijagnoza bola u butini, lekar će vas pregledati kako bi potvrdio ili isključio mogućnost postojanja nekog ozbiljnijeg oboljenja. Ako vaš lekar smatra da je to potrebno, moraćete na magnetnu rezonancu ili ultrazvuk kako bi se utvrdili obim i lokacija povrede.


Lečenje bolova u butinama

Lečenje će zavisiti od uzroka bolova. Ako znate zbog čega se javio bol u butini, to će značajno olakšati izbor adekvatnog tretmana. Najbolji tretmani za bol u butinama su:

Odmor

Jak bol u butinama koji se javio zbog povrede se može lečiti i kod kuće. Odmor je najvažniji. Podignite nogu iznad nivoa srca kako biste poboljšali cirkulaciju i smanjili otok.


Ledene obloge

obloga

Stavite ledeno pakovanje na bolno mesto i držite ga oko 20 do 30 minuta, nekoliko puta dnevno. Radite ovo nekoliko dana za redom kako biste ublažili upalu mekog tkiva. Ledenim pakovanjem možete nežno masirati bolno mesto. Ledene obloge će vam odmah ublažiti bolove i otok.


Lekovi

Bol u butinama koji se javlja zbog povreda se obično može ublažiti običnim lekovima protiv bolova. Ako imate jake bolove, obratite se lekaru kako bi vam preporučio adekvatan lek.


Masaža

Ako možete da izdržite pritisak, masirajte bolna mesta.    To će poboljšati cirkulaciju i umiriti bol.


Potpora butina i kukova

Da biste ublažili bol u kukovima i butinama, veoma je važna pravilna potpora. Dobra potpora će vam pomoći da se lakše krećete. Obratite se svom lekaru kako bi vam preporučio adekvatnu protezu.


Vežbe za ublažavanje bolova i jačanje butina

vezbe za butine

Kada se najjači bol i otok povuku, najbolje je da počnete sa vežbama za jačanje mišića i lakšim istezanjem kako biste se brže vratili u normalu. Ove vežbe povećavaju pokretljivost i jačaju mišiće butina. Pre nego što počnete sa vežbanjem, konsultujte se sa svojim lekarom.

Podizanje noge

  • Prvi korak:lezite na leđa i opružite noge ispred sebe.
  • Drugi korak:savijte koleno na nepovređenoj nozi, a povređenu nogu ostavite ispruženu.
  • Treći korak:zategnite mišiće na bolnoj nozi i polako podignite nogu oko 20 centimetara od poda.
  • Četvrti korak:zadržite nogu u tom položaju oko pet sekundi, a onda polako vratite nogu u prvobitan položaj.
  • Peti korak:uradite dva seta vežbi od po 15 ponavljanja.

Vežbe za kvadricepse

  • Prvi korak:sedite na pod tako da vam noga u kojoj osećate bolove bude opružena, a druga noga savijena.
  • Drugi korak:zategnite kvadricepse tako da vam koleno samo ide ka podu.
  • Treći korak:ostanite u tom položaju 10 sekundi, a onda opustite mišić.
  • Četvrti korak:uradite dva seta vežbi od po 15 ponavljanja.

Savijanje kolena

  • Prvi korak:lezite na stomak i ispružite noge.
  • Drugi korak:polako savijte koleno povređene noge tako da vam peta ide ka zadnjici.
  • Treći korak:ostanite u tom položaju 5 sekundi, a onda vratite nogu u prvobitan položaj.
  • Četvrti korak:uradite dva seta vežbi od po 15 ponavljanja.

Čučnjevi uza zid

  • Prvi korak:stanite tako da vam glava, ramena i leđa budu okrenuti ka zidu.
  • Drugi korak:stopala treba da budu razmaknuta i isturena oko metar od zida.
  • Treći korak:polako se spuštajte na dole dok vam butine ne budu paralelne sa podom.
  • Četvrti korak:ostanite u tom položaju 10 sekundi. Zategnite mišiće i polako se vratite u prvobitan položaj.
  • Peti korak:uradite dva seta vežbi od po 8 do 12 ponavljanja.

Iskorak

  • Prvi korak:iz stajaće pozicije napravite velik iskorak sa jednom nogom.
  • Drugi korak:polako spustite kukove dok vam oba kolena ne budu savijena pod uglom od 90 stepeni. Neka vam prednje koleno bude u ravni sa člankom na toj nozi, a da drugo koleno ne dodiruje pod.
  • Treći korak:održavajte težinu na petama dok se vraćate u početni položaj. Promenite nogu i ponovite vežbu.
  • Četvrti korak:uradite dva seta od po osam vežbi za svaku nogu.

Oporavak

Bol u butini je obično prolazan, ali dok traje može biti nepodnošljiv. Kada ćete moći da se vratite svakodnevnim aktivnostima zavisi od težine povrede. Blaži bolovi se obično povlače u roku od desetak dana, dok u težim slučajevima oporavak može trajati nekoliko nedelja. Ako je povreda teža, proces oporavka i rehabilitacije može trajati i do tri meseca.


Prevencija

Bol u butini može biti hroničan ili se može javljati i povlačiti. Može se javiti iznenada i postepeno. Mada je ovakav bol jako iritantan, obično se sam povlači, a lako ga je i sprečiti. Ako ne znate zbog čega vam se javio bol u butinama, obratite se lekaru kako biste utvrdili uzrok i terapiju.